Új fecskefészkeket helyeztek ki Fehérváron, a Mura utcábanÚj fecskefészkeket helyeztek ki Fehérváron, a Mura utcában
A magyarországi fecskepopuláció fogyásáról szóló aggasztó hírek hatására 2019-ben indította el a VÖLGY-HÍD Természetvédelmi Alapítvánnyal közösen a város a Fecskebarát Fehérvár Programot annak érdekében, hogy a városlakók segítségével megóvják a megmaradt fecskeállományt.
A program részeként azóta már több mint 130 kerámia fecskefészket helyeztek el a Városgondnokság szakemberei városszerte: fecskeotthon lett az Öreghegyi Közösségi Ház, a Zentai Úti Általános Iskola, a Püspökkertvárosi Óvoda, a Széna Téri Általános Iskola és a Fecskepart utca is.
A fecskék az emberek előtt meredek sziklaszirtek, párkányok, kőfalak madarai voltak. Aztán rájöttek, hogy az emberi lakóhelyek, házak, várak, templomok, illetve az egyéb építmények nagyon jó fészkelőhelyek, ráadásul a háziállatok környékén rovarzsákmány is bőven akad.
Nem beszélve arról, hogy a babonák, szólások, közmondások, közismert gyerekversek és mesék, novellák is jelzik, nagyon erősen ragaszkodunk ezekhez a madarakhoz. Nos, nincs ez másképp Fehérváron sem: a kismadarak költését és szaporodását elősegítő program az idei évben is folytatódik, a legújabb albérletek Feketehegy-Szárazrétre kerültek.
"Most azért esett a választás a Mura utca környékére, mert a közelben több vizes folt és érintetlen gyepfelület van, ami miatt elég sok fecske mozog a környéken, akik könnyen tudnak táplálkozni. A kész fészkeket ezúttal is bekenjük sárral, hogy kicsit használtnak, otthonosabbnak tűnjenek, a madarak pedig később kedvükre alakíthatják majd őket.
Az idei év újdonsága az is, hogy a helyszínválasztás miatt és a lakóházak megóvása érdekében a fészkek alá egy úgynevezett fecskepelenkát is tettünk.
A kihelyezést a Városgondnokság szakemberei is segítik, ők végzik a fészkek kihelyezését. Reméljük, hamarosan itt is újabb fecsketelepet láthatunk majd" – mondta Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi szakmai vezetője.
A szakértők munkájához mi magunk is hozzájárulhatunk saját, egyénileg beszerzett műfészkek telepítésével, illetve ha veszélyeztetett fecske-telepekről vagy élőhelyek pusztításáról szerzünk tudomást, akkor a megyei kormányhivatalhoz és a területileg illetékes nemzetipark-igazgatóságnál lehet bejelentést tenni. Mindezek módjáról és pontos rendjéről hasznos információk találhatók a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján.
Az új fecskefészkek kihelyezésénél a Fehérvár Televízió is jelen volt:
(Forrás: ÖKK)