Milyen időjárás várható 2021 nyarán?Milyen időjárás várható 2021 nyarán?
Azt már tudjuk, hogy kevés hidegebb április volt az elmúlt 120 évben, mint az idei, ráadásként május 4-én egy 107 éves hidegrekord is megdőlt. Így ezek után még érdekesebb a kérdés: vajon a hűvösebb időjárás folytatódik tovább, és 2021 nyara is csatlakozik trendben a tavaszhoz, vagy az elmúlt évek felmelegedése győz, és száraz, fullasztó hónapok elé nézünk?
A Severe Weather Europe oldal elemzésében nemcsak Európára, hanem Észak-Amerikára vonatkozó trendeket is megvizsgálta, de mi elsősorban az Európát érintő előrejelzéssekkel foglalkozunk. Az oldal kiemeli, hogy három fő (vagy leggyakrabban használt) szezonális modellt használtak: az ECMWF-et (Középtávú Időjárás Előrejelzések Európai Központjának modellje), az UKMO-t (korlátos tartományú előrejelző modell, amelyet az Egyesült Királyság Meteorológiai Szolgálatánál fejlesztettek ki), valamint a CFSv2-t (amerikai évszakos előrejelző rendszer).
Természetesen az előrejelzések nem az egyes napok időjárását mutatják, hanem átlagos és átfogó képet adnak a júniusról, júliusról és augusztusról, azt vázolják, hogy az időjárási trendek az esetek 40-60 százalékában hogyan néznek majd ki.
Az ECMWF-előrejelzés azt sugallja, hogy Közép-Európában a legvalószínűbb forgatókönyv 2021 nyarára a normálnál hosszabb ideig tartó, erős nyári kánikula, és a megszokottnál szárazabb időjárás.
Az UKMO európai nyári előrejelzése szintén a szokásosnál melegebb körülményeket mutat Dél- és Közép-Európa felett, de itt már az anomáliák nem annyira erősek, mint az ECMWF-előrejelzés esetén. Ez a modell már az aszályhelyzetet sem mutatja olyan súlyosnak, mint az első.
Abban azonban mindkét előrejelző egyetért, hogy a normálnál szárazabb és melegebb körülmények Spanyolországban és Franciaországban lesznek a leginkább jellemzőek, esetleg súlyosak Európában.
A CFS-elemzés szintén a megszokottnál melegebb hőmérsékletet jelez Dél- és Közép-Európa fölé. Érdekes ugyanakkor, hogy Spanyolországra nem mutat olyan kiugró meleg rendellenességet, mint ez előző kettő modell, valamint Délkelet-Európára, a balkáni régió fölött hidegebb eltérést mutat.
A csapadékmennyiség tekintetében is meglehetős különbség van a CFS és az előző két európai modell között: míg az első két előrejelző aszályt, addig az amerikai a normálisnál csapadékosabb körülményeket mutat Nyugat-Európa felett. A CFS szerint az aszályosabb területek inkább keletebbre lesznek jellemzőek, a Balkán északi régióiban, valamint Kelet-Európa felé.