Öt alulértékelt karácsonyi filmÖt alulértékelt karácsonyi film
Családi karácsony
A Családi karácsony (Den tid på året) tökéletes példa arra, hogy miért érdemes egyre inkább odafigyelni a skandináv filmekre is. Bár a dán karácsonyi film valójában semmi különöset nem tud, de azt nagyon: itt nincs CGI-varázslat, lehengerlő mesehősök, de még egy kósza Mikulás sem, mégis valahogy olyan ismerős az egész. Nem véletlenül: a cím alapján a történet mindent felvonultat, amit egy igazi családi karácsony tud. Szentestére összegyűlik mindenki: az elvált nagyszülők kerülgetik egymást, néhányan kicsit többet isznak a kelleténél, kínos beszélgetések és kényelmetlen poénok sorjáznak, miközben eldugul a mosogató, felbukkan egy rég nem látott családtag és még egy bokaficam is jut az estére. A történet végén még két (nem annyira) váratlan csavarra is futja a forgatókönyvíróktól.
Mindenki megvan
Ugyan nem igazi karácsonyi film a Mindenki megvan (Everybody's Fine), de az alapötlet és az utolsó jelenet mégis a karácsonyfa mellett nézhető családi klasszikussá teszi. Senkit ne tartson vissza, hogy a Mindenki jól van (Stanno Tutti Bene) című 1990-es olasz film remake-je a bemutató után elég vegyes kritikákat kapott, a többek között Robert De Niro, Kate Beckinsale, Sam Rockwell, Drew Barrymore és Katherine Moenning főszereplésével készült kereken százperces film alapötlete nagyon mai és mindenkinek ismerős lesz. Adott egy nyugalmazott, özvegy huzalgyári dolgozó, aki rádöbben, hogy aktív korában milyen kevés időt töltött a gyerekeivel. A kocka időközben fordult, most már a gyerekeknek nincs idejük a családra, ezért Frank Goode elhatározza, hogy egyesével keresi fel őket.
Kőkemény család
Nemcsak a kritikusok, hanem a nézők is vegyesen fogadták a 2005-ös kommersz karácsonyi sztárparádét. A teljesség igénye nélkül többek között Diane Keatont, Sarah Jessica Parkert, Claire Danest, Rachel McAdams-et és Dermot Mulroneyt felvonultató Kőkemény család (The Family Stone) elsőre akár vígjáték is lehetne, de messze nem az, még a néhány valóban tűrhető poén ellenére sem. Itt dráma van, nem is kevés: a Stone család összegyűlik a közös ünnepre, de semmi sem úgy alakul, ahogy az egy ideális karácsonytól elvárható lenne. Az estére tervezett lánykérés finoman fogalmazva sem arat osztatlan sikert, miközben az egész karácsonyt beárnyékolja az egyik családtag gyógyíthatatlan betegsége. A menyasszony váratlanul megjelenő húga pedig nemcsak a showt lopja el.
Az elfeledett karácsony
Aki látta a 2016-os Mikulás karácsonyra című norvég karácsonyi filmet, annak már ismerős lehet Az elfeledett karácsony (Snekker Andersen og den vesle bygda som glømte at det var jul) mesebeli világa. A hasonlóság nem véletlen, sőt már a címszereplő is árulkodó: mindkét esetben Andersen asztalos a főszereplő, aki a sokak által a 20. század egyik legfontosabb norvég kulturális személyiségének tartott Alf Prøysen fejéből pattant ki. A varázslatos világban ezúttal egy olyan furcsa falut ismerhetünk meg, ahol mindenki mindent elfelejt, így a karácsonyt is. Szerencsére akad egy nyolcéves kislány, aki úgy érzi, hogy ez a nap mégis más, mint a többi, már csak az a kérdés, hogy miért.
Saroküzlet
Csak kevesen tudják, hogy James Stewart egy másik karácsonyi filmben is játszott Az élet csodaszépen kívül. Ráadásul a Saroküzlet (The Shop Around the Corner) minimum ezer szállal kötődik Magyarországhoz. A romantikus vígjáték az ünnepek előtti időszakban játszódik Budapesten, nem véletlenül: az 1940-ben bemutatott film László Miklós három évvel korábban nagy sikert aratott színdarabja, az Illatszertár (egyik) feldolgozása. Csakhogy itt már Matusek Hugó Váci utcai bőröndboltjában járunk, ahova a tulajdonos a tapasztalt üzletvezető javaslata ellenére felveszi Novák kisasszony. Innentől kezdve a fiatal nő és Králik úr ellenségeskedésének nincs határa, miközben nem is sejtik, hogy mindeközben titokban egymással leveleznek. A megváltást - és egyben a megoldást - a karácsony hozza el.