Megsérültél? Ne jegeld! Mutatjuk, mi a teendőMegsérültél? Ne jegeld! Mutatjuk, mi a teendő
A nyár a pihenés, a kirándulás, a fesztiválok és a szabadtéri sportok időszaka. Ilyenkor, aki teheti, a szabadidejét a természetben tölti, fürdőzik, biciklizik, túrázik, fára mászik, ezért is történik a tavaszi-nyári időszakban rengeteg sérülés.
Szabó Klára, a Sherlock Rehab gyógytornásza szerint fontos tudni, hogy az ilyen balesetek kapcsán nem ajánlott a jegelés, ez a fajta technika már a múlté. A friss kutatások szerint a jég segíthet a fájdalomcsillapításban, de a regenerációban nem. Sőt ha túl sokáig alkalmazzuk, akkor késlelteti a gyógyulást.
MOVE, PEACE & LOVE
A legjobb, amit tehetünk sérülés esetén, hogy mielőbb visszatérünk a mozgáshoz. Ennek metódusát az alábbi mozaikszavak tömörítik magukba.
MOVE:
Movement, not rest: (mozgasd, ne pihentesd)
Options: offer other options for cross training: (használj többféle edzést)
Vary rehabilitation with strength, balance and agility drills: (egyszerre fejleszd az erőt, az egyensúlyt és az ügyességet)
Ease back to activity early for emotional strength: (hamar állj vissza az aktivitásra, hogy lelkileg erős maradhass)
PEACE:
Protect: (védd)
Elevate: (polcold fel)
Avoid anti-inflammatory modalities: (kerüld a gyulladáscsökkentőket)
Compress: (használj kompressziót)
Educate: (tanuld meg újra használni)
LOVE:
Load (terheld)
Optimism (légy optimista)
Vascularisation (fokozd a vérkeringést)
Exercise (végezz edzést)
A lényeg, hogy mozgatni kell a sérült területet, finoman és fokozatosan, lehetőleg a teljes mozgáspályán aktívan. Legfeljebb az első 3 napban kíméljük az adott testrészt az esetleges bevérzés elkerülése végett.
Cél az izom állapotát a lehető legjobban megtartani, mert az immobilitás miatt jelentősen leépül az izom, ami ahhoz vezet, hogy a vérellátása is gyérülni fog. Ennek következtében a metabolikus salakanyagok elszállítása és a kellő mennyiségű oxigénellátás akadályozott, így a gyulladás elhúzódhat.
Hogy néz ki ez a gyakorlatban?
Mellőzzük vagy minimalizáljuk a rögzítők (brace) használatát. Szintén lassítják a felépülést és lassabban alakul ki a megfelelő bizalom a testben.
Már a kezdeti szakaszban kombináljuk a különböző mozgásformákat: vízben futás (uszodák gyerekmedencéjében, nyílt vízen), úszás, ellipszis tréner, evezőpad használata, kis súlyzós edzések, lassú futás stb.
A megfelelő vérellátást kardios mozgásokkal érhetjük el. Egyszerre fejlesszük az izomerőt, az egyensúlyozó képességet és az ügyességet! Startból használhatjuk az összetett gyakorlatokat, mozgásokat. A szakemberek fontosnak tartják, hogy a sérülés pillanata után egyből kezdjünk el fejben “rehabilitálni".
Bátorítsuk a mozgásra, támogassuk lelkileg, adjunk személyre szabott javaslatokat, hogy mit mozogjon. Azzal, hogy kezébe adunk megoldásokat, megnöveljük a páciens saját felelősségét a felépülésben és gyógyulás hamarabb bekövetkezik. Az optimista hozzáállás már önmagában fél siker.