13 százalék körül mozog az üres fehérvári ingatlanok aránya13 százalék körül mozog az üres fehérvári ingatlanok aránya
Egyre több és részletesebb, évtizedes összefüggéseket és folyamatokat vizsgáló elemzés lát napvilágot a 2022-es népszámlálás adatainak felhasználásával. Ezek közül az egyik a magyarországi településeken található üres lakások, házak számát vette nagyító alá.
A legfrissebb adatok szerint Magyarországon a hazai lakásállomány 15 százaléka, összesen 570 ezer ingatlan üresen áll. A legutóbbi népszámláláskor ezekbe az ingatlanokba senki nem volt bejelentkezve, vagyis (papíron) lakatlanok, üresek, kihasználatlanok. A hangsúly a „papíron lakatlan” kifejezésen van, hiszen számtalan olyan tényező és ok van, mely alapján ugyan hivatalosan lakatlan egy-egy ingatlan, a valóságban mégis használatban van.
Ezek a háttérinformációk területileg is befolyással vannak az adatokra, így történhet meg, hogy egyes területeken más-más arányban vannak jelen az ingatlanok között a nem lakott házak, lakások. Ezek a bizonyos okok között van a szuburbanizáció (a kiköltözők miatt a nagyvárosok körüli településeken a 15 százalékos országos átlaggal szemben 5-10 százalék az üres lakások száma), míg a nagyvárosok magasabb üres ingatlanszámai mögött egyre markánsabban van jelen az irodának/üzlethelyiségnek használt lakások száma vagy az Airbnb, melyek papíron lakatlan, a valóságban a turizmusban mégis használt lakásokat jelentenek.
A turizmus a Balaton környékén is megemeli az állandó és bejelentett lakók nélküli lakások számát, míg a belső periféria (az ország kedvező földrajzi, de kedvezőtlen gazdasági tulajdonságok jellemezte területei), a külső periféria (határmenti területek) és a tanyavilág adatai főleg az elnéptelenedés miatt mutat kiugró számokat.
Ezeket figyelembe véve kell vizsgálnunk és viszonyítanunk az országos 15 százalékos arányhoz az egyes területek adatait. Budapesten az üresen álló lakások/házak aránya 16,72%, ugyanez a szám néhány további nagyváros esetében (emelkedő sorrendben) a következőképp alakul:
- Nyíregyháza: 8,42%
- Szombathely: 8,42%
- Győr: 10,97%
- Debrecen: 12,19%
- Székesfehérvár: 12,40%
- Pécs: 12,41%
- Veszprém: 13,94%
- Zalaegerszeg: 14,32%
- Kecskemét: 14,81%
- Szeged: 18,56%
- Siófok: 32,54%
A felsorolásból egyrészt kitűnik a fentebb már taglalt, turizmus által okozott magyar arány, ez Siófok esetében például a 15 százalékos országos átlaghoz képest kiugró, 32,54%!
Székesfehérvár az országos átlag alatt van egy árnyalatnyival: városunkban a lakások, házak 12,4 százalékában nincs hivatalosan bejelentkezve lakó. Néhány további adat Fejérből:
- Martonvásár: 1,82%
- Csákvár: 2,88%
- Seregélyes: 3,71%
- Mór: 4,81%
- Sárbogárd: 7,89%
- Dunaújváros: 12,22%
- Gárdony: 15,65%
- Velence: 15,76%
Az összeállításból jól látszik, hogy Fejér településein az országosnál jobban kihasználtak a lakóingatlanok, és az átlagnál kevesebb az olyan ház vagy lakás, melybe nincs bejelentve állandó lakó.