Százéves születésnapját ünnepelte Rodler GyőzőSzázéves születésnapját ünnepelte Rodler Győző
Hiteles szavak ezek egy olyan életút után, amilyen Győző bácsié. 1917. április 9-én már sejteni lehetett, hogy a nagy háborút nem a Monarchia fogja megnyerni, azt azonban még senki sem tudta, hogy Nagyvárad, ahol ezen a napon Rodler Gőző megszületett, néhány év múlva nem Magyarországhoz fog tartozni. Egy korai veszteség is nehezítette a család sorsát: a kis Győző alig volt kilenc hónapos, amikor édesapja meghalt. Édesanyja többé nem ment férjhez, de minden tőle telhetőt megtett gyermekei boldogulásáért.
„Az én száz évem történelmi száz év volt.” – fogalmazott Győző bácsi, aki beleszületett az első világháborúba, és megélte a másodikat. Meggyőződése, hogy az ember nem rendelkezik az élete felett, egy felsőbb hatalom adja és veszi el azt, megszabva nemcsak az időt, de a tartalmat is. A nagyváradi fiú Budára került iskolába, ez a város lett új otthona. Feleségét, Kerger Erzsébetet is itt ismerte meg, majd 1943-ban feleségül vette. Első gyermeküket Győző névre keresztelték, 1944-ben jött a világra, de éppen csak futólag találkozhatott édesapjával, ugyanis a gyermek születése után a fiatal apuka bevonult a háborúba, hadifogságba került, ahonnan 1946-ban térhetett haza. Még két gyermekük született: Erzsébet 1947-ben, Marietta Ágnes 1955-ben érkezett a családba.
Otthonában köszöntötte Győző bácsit századik születésnapja alkalmából a város polgármestere és országgyűlési képviselője
(Fotó: Bácskai Gergely)
Rodler Győző szakmai pályafutását a banki szektorban töltötte: 1940-ben, majd a II. világháborút követő években is budapesti pénzintézeteknél dolgozott. 1949-ben alapító tagja volt az OTP Banknak, ’49 októberétől az OTP székesfehérvári kirendeltséget vezette. Kinevezték megyei igazgatóvá, ő építette ki az OTP megyei hálózatát, melyet egészen 1979-es nyugdíjazásáig irányított és ellenőrzött. Érdekesség, hogy az OTP profilja 1957-től kiegészült a Totóval, Lottóval, sportfogadási játékokkal is. Megyei vezetőként Rodler Győző ennek is részese volt. Sikeres szakmai életútjának köszönhetően ismert és elismert személyiséggé vált Székesfehérváron. Családi élete is szépen alakult, a sors hat unokával és húsz dédunokával ajándékozta meg. Felesége – akit Bönci néni néven ismernek Székesfehérváron, és a Teleki Blanka Gimnázium német, latin és orosz szakos tanára volt – 2009-ben hunyt el. Hatvanhat évet éltek le együtt nagy szeretetben.
Cikkünk forrása: ÖKK