Így kezeld egyszerűen a telefonos névjegyzékedet!Így kezeld egyszerűen a telefonos névjegyzékedet!
Az utóbbi időben egyre több ügyfél és ismerős kéri tőlem, hogy segítsek már neki a régi telefonjából kivarázsolni a névjegyzékét. Nyilván az ok prózai, már akkor is gondba kerülhetünk, ha csak a készülékünket szervizbe kell adjuk. Azt már nem is mondom, hogy telefon nélkül nincs élet. Azonban van itt egy sokkal nagyobb gond is: az okostelefonok használata elkényelmesített minket. Tegye a szívére a kezét az, aki mondjuk tudja legalább egy ismerőse, vagy csak a munkatársa, esetleg a felesége, férje számát telefon segítsége nélkül, csak úgy séróból. Na, ugye?
A fentebb vázolt probléma persze korábban is létezett, de a különböző készülékgyártók mind különböző megoldást preferáltak. Voltak gyártók, amelyek saját maguk fejlesztettek különféle számítógépre telepítendő kiegészítő alkalmazásokat, majd a telefont a számítógéphez kapcsolódva lehetett a telefonszámokat szinkronizálni.
Aztán voltak gyártók, akik már azzal próbálkoztak, hogy ezeket a kiegészítő programokat valamilyen saját klónozó alkalmazás formájában magára az okostelefonra telepítették. Ezek persze mind működtek, de nem igazából voltak felhasználóbarátak. Egy-egy ilyen otthoni próbálkozásnak nagyon gyakran lett szerviz a vége. De ennek most vége, mert van már erre is egy igazából egyszerű megoldás.
És akkor nem is szaporítom tovább a szót magyarázkodással, hanem mondom az egyik legjobb megoldást a problémára.
Névjegyzék a felhőben
Egyszerű a kezelése, amit a telefonos névjegyzékbe beírunk telefonszám, azt akár azonnal a számítógéphez ülve is szerkeszthetjük. Sokkal kényelmesebb és egyszerűbb, mint a telefonon. A Google felhő alapú rendszere adja a sokoldalú felhasználhatóságát, és ha éppen nem vagyunk online, akkor is működik.
A megoldást a Google hozta el a felhasználóknak, közel egy éve. Ez pedig nem más, mint az okostelefonokra külön telepíthető Google Névjegyek alkalmazás. Végre valaki, aki rárepült a piaci résre, amely szakadékként tátongott szinte az összes telefonhasználó előtt. A Google által tavaly bevezetett, nyugodtan mondhatom, hiánypótló alkalmazást először a saját Pixel készülékén mutatta be. De aztán hamar megjelent a Play Áruházban, és napjainkban már bármely legalább Android 5.0 rendszerű készülékre telepíthető.
A megoldás forradalmi. Ugyan telefonos névjegyzéket kezelő alkalmazás minden gyártó készülékén van, de azok jellemzően csak annyit kínálnak opcióként, hogy a SIM-kártyán található kontaktjainkat oda-vissza másolhatjuk a készülékről készülékre. Ennyi. Ez nem túl sok, szemben a Google felhő alapú névjegyzékével.
Amiben a Google Névjegyzék elhozza a megváltást az az, hogy telepítést követően a már meglévő gyári névjegyzék kezelő mellett megjelenik, mint választható opció, és felkínálja, hogy a telefonon található összes kapcsolatunkat a Gmail-fiókunkkal összekapcsolja és szinkronizálja. A felhőbe! És itt a lényeg.
Innentől kezdve a telefonos és a gmailes kapcsolatainkat egy felületen tudjuk kezelni, nem csak a telefonon. Ahogy tudunk levelezni a számítógépen, böngészőből, úgy tudjuk a kapcsolatainkat is rettentő kényelmesen szerkeszteni, kezelni, a duplikációkat kiszűrve egyszerűsíteni a Google Névjegyek (Címtár) oldalán keresztül.
Innentől kezdve nincs elveszett telefonszám. Ráérős időnkben akár számítógépről is tudjuk szerkesztgetni a kapcsolatainkat. Ha szervizbe adjuk a készüléket, akkor sincs gond. És a pláne az egészben, hogy új készülék vásárlása esetén is csak annyi a dolgunk, hogy telepítjük a Google Névjegyzéket az új készülékre is, a többit a Google szinkronizálja, és már telefonálhatunk is.
A dolog rém egyszerűen hangzik, és igazából az is. Már csak azt nem értem, hogy a sok sallangként előre telepített, igen gyakran haszontalan, semmit nem érő programok helyett miért nem ezt telepítik előre a gyártók az új készülékekre? Sokkal több nyugodtabb ügyfél lenne, és talán a telefonnepperek szolgáltatási piaca is szűkülne kicsit.