Mi a teendő, ha gólyával találkozunk télen?Mi a teendő, ha gólyával találkozunk télen?
Mi a teendő, ha gólyával találkozunk a téli időszakban?
Erre a kérdésre több helyes válasz is adható. Például kezdjünk el örülni a közelgő gyermekáldásnak, vagy gondolkodjunk el azon, átaludtuk-e a telet, és végre itt a tavasz. De az is előfordulhat, hogy nem keresendő átvitt értelem, és egy olyan madárra állunk szemben, amely valamilyen okból kifolyólag nem költözött el délre. Lehetséges, hogy vannak köztük sérült és beteg egyedek, és nem vállalják a hosszú utat, ha egyáltalán ilyesfajta tervezés a madarak fejében megfordulhat.
Melegebbé vált az éghajlat, és a madarak elindulása egyre tolódik. Amennyiben etetjük a gólyákat, kiolthatjuk bennük a veleszületett képességet, amely a költözésre készteti, hiszen a fő motivációt a táplálék szerzése jelenti.
A madarak valószínűleg figyelnek egymásra és ott csoportosulnak ahol etetik őket, tehát számos madár életére kockázatos hatással lehet. A legnagyobb veszély, hogy az etetés nem következetes, nem folyamatos és a táplálék nem megfelelő. Feltehetőleg béka és kishal, a leglelkesebb állatbarátoknál sem áll egész télen rendelkezésre, ezért a cserbenhagyott madarak egyszer csak olyan környezetben találhatják magukat, amelyre nincsenek felkészülve és el is pusztulhatnak.
A környezetünkben élő állatokkal törődnünk kell, a gólyát pedig szeressük is, van rá okunk. De ezt lehetőleg úgy tegyük, hogy közben ne változtassuk meg életük alapvető jellemzőit, kár volna háziállattá tenni.
Dr. Lorászkó Gábor állatorvos