Óvatosan a mobilokkal mínuszok idején!Óvatosan a mobilokkal mínuszok idején!
Lassan a reggeli kávét is megfőzi, sőt, előbb-utóbb már Fifikét is leviszi sétálni a mobiltelefonunk, a folyamatos fejlődés azonban egy területen nem halad olyan ütemben, mint például a beépített kamerák egyre fejlettebb képalkotási funkciói: ez a terület pedig az akkumulátor. Persze nem mondhatjuk, hogy nincs előrelépés a telefonokba rejtett delej terén, de egy nagy ellenséggel, a hideggel továbbra sem sikerül dűlőre jutni.
Ezen persze nem is lehet csodálkozni, a kémiát ugyanis nehéz legyőzni. A legtöbb elektronikai eszközben dolgozó lítiumion-akkumulátor működési elve ugyanis alapból nem rajong a zimankóért, a hidegben a kémiai reakciók, például a kisülés nem úgy zajlik, ahogy például szobahőmérsékleten, ráadásul a töltési funkció is sokkal nehezebb.
Jómagam is találkoztam már a problémával, amikor a hidegben lehűlt telefont szobahőmérsékleten töltőre téve a pára lecsapódására figyelmeztetett a telefon. Ilyenkor érdemes várni, míg a készülék valamennyire felmelegszik, ha ezt az időt nem várjuk ki, akár végzetes sérüléseket is szerezhet a mobilunk.
A Battery University egy remek grafikát is készített arról, milyen hatással van telefonunk akkumulátorára a hideg idő. Ha huzamosabb ideig szabadban vagyunk, lehetőleg ne a kezünkben lengessük a mobilkommunikációs kütyünket, jó helyen lesz az a zsebben vagy a táskában is, ezzel plusz időt nyerhetünk a következő töltésig. A becslések szerint -20 fok környékén egy teljesen feltöltött telep kevesebb mint másfél óráig bírja, függetlenül attól, milyen idős és milyen gyártmányú az akkumulátor.
Az elkövetkező napokra az idokep.hu ugyan felmelegedést jósol (értsd: 5-6 fok pluszban), de az éjszakák fagyosak lesznek, január közepén pedig újabb lehűlés várható, így próbáljuk megóvni régebbi és alig néhány napos, mondjuk karácsonyra kapott telefonjaink aksijának élettartamát.