Történelem testközelből: nyílt nap a Nemzeti Emlékhelyen folyó régészeti feltárásonTörténelem testközelből: nyílt nap a Nemzeti Emlékhelyen folyó régészeti feltáráson
Székesfehérvárt nagyon korán, Európában is szinte egyedülálló módon, már a 11. század elején kőfallal vették körül, ami kuriózumnak számított akkoriban - ez mutatja a város jelentőségét. E fal maradványainak nyomait kutatják a Nemzeti Emlékhelyen.
A korábbi kutatásokból tudható, hogy rengeteg fa anyagot használtak fel az építések során.
Pokrovenszki Krisztián elárulta, hogy egyre nagyobb számban kerülnek elő a fagerendák lenyomatai. Ami külön érdekesség, hogy az iszapos talaj megőrizte az azóta elkorhadt vagy nagyon rossz megtartású gerendák alakját. A megtalált leletanyagot a régészek körbebontják és mindegyik lenyomatról fotó 3D-s Lidar felvételek készülnek.
A most talált szerves anyagmaradványok és faleletek segíthetik majd a kormeghatározást. A Nemzeti Emlékhelyen tervezett kutatásokból kiderülhet, hogy az itteni szakasz pontosan mikor épült, és következtetéseket lehet levonni a Szűz Mária prépostsági templom építésének idejéről is.
A programra rengetegen érkeztek Székesfehérvárról és a környékről, de még Budapestről is voltak látogatók.