Ennyibe kerül egy átlagos albérlet FehérváronEnnyibe kerül egy átlagos albérlet Fehérváron
Egy év alatt 10 százalékkal emelkedtek Fehérváron az albérletárak, a régióban csak Tatabánya környékén volt nagyobb emelkedés.
A közép-dunántúli régió albérletpiacán egyébként hosszú távon is jelentős drágulás történt, 2015-höz képest majdnem 128 százalékkal nőttek az átlagos lakbérek, ami az országos 111 százalékos átlaghoz képest is jelentős áremelkedést jelent.
A vármegyeszékhelyen szeptember elején a kiadó lakások átlagos bérleti díja 170 ezer forintot tett ki. Ez 10 százalékos emelkedésnek felel meg az előző év azonos időszakában feljegyzett közel 155 ezer forinthoz viszonyítva.
"Székesfehérvár nagyon nagy fejlődésen ment keresztül az elmúlt években. Gazdasági élete rendkívül élénk, jelentős ipari beruházások történtek itt az elmúlt évtizedekben. Ennek köszönhetően berobbant az albérletpiac is, az ide érkező munkavállalók számára is vonzóvá vált a város. Ennek köszönhető, hogy az elmúlt években Székesfehérvár felzárkózott az országos lista élbolyába, ami a vármegyeszékhelyek albérleti árait illeti. "- magyarázza az áremelkedés okát Balogh László, , az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A drágulás mértéke a tekintetben is érdekes, hogy mindeközben az albérletek iránti kereslet csökkent a piacon, közben pedig egyre több bérelhető ingatlan jelenik meg.
Fejér vármegye legerősebb albérletpiacával rendelkező Székesfehérváron a kínálat 5 százalékkal nőtt egy év alatt, a kereslet pedig 31 százalékkal csökkent - ez a tendencia azonban a tanév elejéhez köthető, hiszen sok újonnan a városba érkező diák és hallgató egész egyszerűen a végsőkig kivár, hátha olcsóbban jut albérlethez az utolsó napokban.
"Azt látjuk, hogy az igen magas albérletárak ellen részben úgy védekeznek, a diákok és hallgatók, hogy nem rögtön az első pillanatban rohamozzák meg a kiadó lakások piacát, hanem az utolsó pillanatra halasztják a döntést, ami átmeneti kereslet csökkenéssel is együtt jár. Ez ugyanakkor nem azt jelenti, hogy kevesebb lenne a bérlő, hosszú távon vizsgálva az albérletpiacon, sokkal inkább azt jelenti, hogyha valaki kivárásra játszik, akkor néhány heti, vagy akár egy havi kivárással akár százezreket tud spórolni." - mondja az ingatlanszakértő.
Balogh László szerint a pótfelvételik eredményhirdetése és a döntést halogató diákok piacra lépése után, szeptember első hetei erősödést hozhatnak a kiadó lakások iránti keresletben, az árak azonban nagy valószínűséggel a túlkínálat ellenére sem fognak mérséklődni, hiszen a bérbeadók jellemzően a keresetek változásához igazítják az árakat, a reálbér növekedésnek köszönhetően pedig sokkal inkább van arra esély, hogy tovább emelkedik az albérletek ára, mintsem, hogy csökkenne.