1 hónapnál régebbi cikk

60 éves a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar
Fehérvár Médiacentrum fotója
Simon Erika
60 éves a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar

Különleges, kétfelvonásos koncerttel ünnepelte 60 éves fennállását a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar kedden este a Vörösmarty Színházban. A klasszikus katonazenekari és könnyűzenei darabokat, koncertműveket felvonultató esten Vargha Tamás miniszterhelyettes, Somogyi Zoltán vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója, valamint Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere köszöntötték a jubiláló együttest.

A Kuruc Díszinduló nyitotta a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar 60 éves fennállása alkalmából rendezett estet a székesfehérvári teátrumban. Vargha Tamás miniszterhelyettes megnyitóbeszédében úgy fogalmazott, hogy a katonazene egy idős a katonaélettel, hiszen a zene különböző módokon kísérte el a honvédeket, buzdított a csatákban, vigaszt nyújtott a gyászban, emléket állított az elesett hősöknek.

„Büszkeséggel tölt el bennünket, hogy egy ilyen nagy múltú, tradicionális katonavárosban, mint Székesfehérvár, immáron 120 éves múltra tekint vissza a katonazene. Elismeréssel és hálával emlékezünk meg Fricsay Richárd nemzetközi hírű katonakarmesterről, akinek a keze alatt 1897-től egészen 1913-ig virágzott városunkban a zenei élet. A Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar 60 évvel ezelőtti újjáalapítása óta a katonazenekari előadások ismét nagy népszerűségnek örvendenek. A katonazene már nem csupán a katonakultúra része, hanem hidat képez a honvédség és a társadalom között.”

Somogyi Zoltán vezérőrnagy kiemelte, hogy a katonazenészek részei a közösségi kultúrának és napjainkban is fontos szerepet játszanak a Magyar Honvédség moráljának emelésében, a közösség katonai öntudatának erősítésében és a hazafias nevelésben. 

Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere megnyitóbeszédében egyebek mellett emlékeztetett arra, hogy a Pro Urbe és Székesfehérvárért címmel, valamint Fricsay Richárd Zenei Díjjal kitüntetett zenekar meghatározó szereplője Fehérvár művészeti életének, zenei repertoárja pedig rendkívül színes. 

Az ünnepélyes est első felvonása a klasszikus fúvószene és a történeti megemlékezés jegyében telt, a zeneművekkel pedig egyben megemlékeztek a zenekar korábbi, elhunyt karmestereiről és katonazenészeiről is. A második felvonás Székesfehérvár zenei sokszínűségét mutatta be, melyben a különféle műfajokat képviselő előadóművészek és együttesek közös munkájából egyedülálló és különleges produkciók születtek. A koncerten mesélőként közreműködött Szabó Miklós nyugállományú alezredes, a Szabad Színház művésze.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek