Három nap, nyolcszáz diák, több száz produkció a Fehérvári Diáknapokon
Három nap, nyolcszáz diák, több száz produkció a Fehérvári Diáknapokon

A beérkezett közel 130 alkotást szakmai zsűri értékelte és minősítette. A háromnapos eseménysorozat a színpadi kategóriák bemutatóival folytatódik ma, vasárnap pedig szabadidős programok is színesítik a versenyprogramot - olvasható a szekesfehervar.hu oldalon.
A város huszonkét általános és középfokú oktatási intézménye csatlakozott az idei Fehérvári Diáknapokhoz.
A rendezvénysorozat kiállításmegnyitóval indult, amelyet a képző-, nép- és iparművészet; fotó, film és a médiakommunikáció kategóriákban nevezett, a zsűri által kiállításra javasolt alkotásokból rendeztek. Az április 20-ig látható, friss tárlaton mély tartalommal bíró, humorral fűszerezett, gondolatébresztő művek tanúskodnak a diákok tehetségéről.
A kiállítótérben a falakon tájképek, fotók, plakátok, fűzött ékszerek és kerámiák mellett helyet kapott egy televízió, amelyen az arany minősítésű film látható, és néhány nyertes, illetve arany minősítést elért verset vagy részletet is olvashatnak a falakon és ablakokon.
A kiállítási anyag gazdag: a képző-, nép- és iparművészeti kategóriában hatvanhat, a fotós-filmes kategóriában harminc pályamű érkezett, a médiakommunikációban pedig huszonhat alkotást neveztek a diákok.
A zsűri tagjai Kis Róka Csaba képző- és festőművész, Körei Sándor szobrász, Schäffer Móric fotográfus, operatőr, Gévai Bálint fényfestő, Azurák Csaba kommunikációs szakember, Varga Gábor Farkas tervezőgrafikus röviden, egy-egy mondatban értékelték a látottakat. Mint elhangzott, a különböző kategóriákban a versenyhez méltó, színvonalas alkotások születtek, nem volt könnyű a választás.
Abban is egyetértettek, hogy az alkotók jó úton vannak, a művek mind jók, és arra bíztatták a diákokat, folytassák alkotómunkájukat, találják meg az útjukat, legyenek bátrak és kísérletezők.
A Fehérvári Diáknapokat Mészáros Attila alpolgármester nyitotta meg. Köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy nyolcszáz diák, 12 kategóriában, mintegy 360 produkcióval nevezett az idei programra. Ez is jól mutatja, hogy milyen sok tehetséges fiatal tanul a város iskoláiban. Jó lehetőségnek nevezte, hogy a Diáknapok keretében minden évben megmutathatják tudásukat, tehetségüket.
A háromnapos programsorozat ma a színpadi kategória bemutatóival folytatódott: a vers- és prózamondók, valamint a komolyzene – szólóhangszer – kamarazene műfajok képviselői az SZKKK Fürdő sori épületében, a diákszínjátszók a Pelikán Fészekben, a könnyűzenészek a Petőfi Kultúrtanszéken állnak a zsűri és a közönség elé. Ugyancsak szombaton mérettették meg magukat a Sótájm kategóriában nevezett diákok, két helyszínen: a légtornászok VOK Sportcsarnokban, az egyéb műfajban utazók a Malom utcai Táncházban léptek színpadra.
Vasárnap 10 órától zenei és táncos produkciókat láthatnak az ítészek és a nézők: a szólóének, társasének, kórus kategóriát az SZKKK Fürdő sori épületében lehet figyelemmel kísérni, a népdal, népzene és néptánc rajongóinak pedig a Táncházat érdemes választaniuk.
A zsűri az arra érdemes produkciókat arany, ezüst, illetve bronz fokozatú oklevelekkel ismeri el. A legkiemelkedőbb produkciók és alkotások kategóriadíjat, illetve különdíjat kapnak, a város díjait a legjobb általános és középiskola veheti át, gazdára talál a közönségdíj, valamint a fesztiváldíj is. A díjátadó május 31-én, szombaton lesz a Kortárs Művészeti Fesztiválon, ahol a színpadi produkciókból is látható válogatás.
A versenykategóriák bemutatói mindenki számára nyitottak és ingyenesek: a szervezők és a színpadra lépők várják a nézőtérre barátaikat, családtagjaikat és valamennyi érdeklődőt.