Egészségesebb a barna cukor, mint a fehér?Egészségesebb a barna cukor, mint a fehér?
Azt már tisztáztuk, hogy nem a cukortól lesz édes az élet. Beszéltünk arról is hogy mit használjunk cukor helyett, s e sorba beállítottuk a steviát is, mint természetes és egészséges édesítőt. Megemlítettük a mézet is, mint közkedvelt csemegét és széles körben alkalmazott alternatívát, most pedig leásunk egy kicsit jobban a többi édes íz gyökeréhez is. Vizsgálódásunk következő tárgya a barna cukor.
Sokan úgy gondolják, hogy a barna cukor egészségesebb, mint a fehér. Az ára magasabb, mint a fehér változaté, ezért több oldalról is alátámasztva érzi a fogyasztó, hogy ugyanolyan helyzettel szembesül, mint a fehér kenyér és a teljes kiőrlésű/rozsos kenyér összehasonlításakor. Vagyis: a sötét a nyerő! Ezt kellő PR-fogásokkal igyekszik is alátámasztani minden (barna) cukor értékesítésében érdekelt cég, s mivel a marketing mindenkoron virágzik, és egyre rafináltabb fogásokkal élnek a szakemberek, e törekvésüket siker is övezi (természetesen az ő tőzsdei nyereségüket a középpontba helyezve).
Visszakanyarodva a „törzs”-témához, nézzük meg: hogyan készül a cukor?
Leegyszerűsítve: a cukorrépából és a cukornádból minden mást eltávolítanak a szacharóz mellől. Ez a „minden más” a melasz. A cukornádból keletkező melasz alkalmas emberi fogyasztásra - a cukorrépából megmaradó nem. A barna cukor színe valójában a csekély mennyiségű cukormelasz miatt olyan, amilyen.
Csak a színe más? (Fotó: Public Domain Pictures)
Elvileg úgy „kellene” barna cukrot készíteni a cukornádból, hogy a tisztítási folyamat során megállnak ott, ahol még nem fehéredett ki a termék. Gyakoribb azonban, hogy a gyártó fogja a fehér kristálycukrot és ad hozzá egy kis melaszt, hogy megváltoztassa vele a színét. Cukorrépából is lehet barna cukrot készíteni: ilyenkor a fehér cukorhoz nádcukormelaszt kevernek.
Ha most felteszem a kérdést: egészségesebb-e a barna cukor, mint a fehér? A válasszal valószínűleg senki se fog habozni, és azonnal rávágja, hogy NEM! A fehér cukor tiszta szacharóz, a barna pedig szacharóz plusz más anyagok. (Így lebutítva a képletet, de tökéletesen igaz végeredményt kapva.)
Ha egészségügyi szempontból nézzük, akkor tehát teljesen mindegy, hogy fehér vagy barna cukrot fogyasztunk. Mindegyiknek ugyanaz a hatása: üres kalória, hosszútávon súlyos, krónikus és halálos betegséget okoz. A barna cukor csupán egy melasszal dúsított „divat”.
A folytatásban: a szacharin, a ciklamát, az aszpartám és az aceszulfám, a xilit …. és a többi „finomság” !
A sorozat összes cikkét ide kattintva olvashatod el: Testszobrászat