Partly cloudy24 °C
2019. augusztus 21. szerda Sámuel
Menü

A Fejér megyei tűzifahirdetések többségét is töröltette a Nébih a Jófogásról

A Fejér megyei tűzifahirdetések többségét is töröltette a Nébih a Jófogásról
(Fotó: pixabay.com)

A tél véghajrájára ráhajrázott a tél is, így nem ritka, hogy a tüzelőkészletet fel kell tölteni. Vigyázzunk azonban honnan rendelünk, és ne gondoljuk, hogy azért, mert Fejér megyei a hirdető, még ne akarná megvágni a földijét.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) folyamatosan ellenőrzi az online tűzifahirdetéseket is, ugyanis itt a legnehezebb azonosítani a hirdető személyét és a hirdetés valóságtartalmát, így a vásárlók jogos panaszának érvényesítése akadályokba ütközhet. A próbavásárlások során tehát elsősorban a hirdetők azonosíthatóságára és a hirdetések valóságtartalmára fókuszáltak, az eredmény pedig elég sokatmondó: az ellenőrzött hirdetések 70%-át kellett töröltetni országosan, de a megyénkben sem volt jobb a helyzet.

„A feljegyzések többségéből ugyan nem derül ki, hogy a hirdető melyik megyében végzi a tevékenységét, de összesen hét olyan hirdetést találtunk, amely konkrétan Fejér megyéhez köthető, ezek közül két hirdetés a jogszabályi előírásoknak megfelelő volt, a fennmaradó öt hirdetést eltávolíttattuk az oldalról.” – közölte a Nébih kérdésünkre.

Vagyis hétből ötnél nem volt kerek a történet, ami igen sokatmondó szám, főleg annak tükrében, hogy a Nébih hivatalos közleményében így fogalmaz a törlésekkel kapcsolatban:

„A magas arány arra enged következtetni, hogy jelenleg az internetes hirdetések jelentős részében a megvételre kínált tűzifa vélhetően illegális eredetű vagy a hirdetők jogszerűtlen módszerekkel, a vásárlók megkárosításával igyekeznek azt értékesíteni.”

Bár a visszaélések elkerülése érdekében a jövőben is rendszeresen ellenőrzik az elektronikus és írott formában megjelenő hirdetéseket, és ahogy fogalmaznak: a kisebb mulasztások esetében ezután is ésszerű toleranciát tanúsítanak, ám a súlyosabb jogsértések azonban – a hirdetések törlésén túl – komolyabb szankciókat érvényesítenek, azért nekünk sem árt körültekintően eljárnunk, ha tűzifát rendelünk.

A következő tippeket javasolja a Nébih, hogy elkerüljük a tűzifával csalókat:

 • Figyeljük a hirdetésekben, hogy a hirdető az EUTR (Nébih hatósági nyilvántartás szám) technikai azonosító számát, vagy erdőgazdálkodói kódját feltüntette-e.
 • Ha szerepel ezek valamelyike, a megrendelés során mindenképpen jelezzük, hogy csak olyan tűzifa-szállítmányt vagyunk hajlandóak átvenni, amelyet a hirdető a Nébih-hez bejelentett szigorú számadású szállítójeggyel szállít, illetve ad át szállításra!
 • Mindig kérjünk számlát vagy nyugtát, továbbá a tűzifavásárlók részére kötelezően átadandó tájékoztatót!
 • A tűzifa átvételekor ellenőrizzük, hogy a szállítójegyen a feladó rovatban a hirdető megnevezése, telephelye, erdőgazdálkodói kódja vagy EUTR technikai azonosítószáma, adószáma, valamint a szállított tűzifa fafaja és mennyisége, továbbá a szállító jármű rendszáma fel van-e tüntetve!

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Most olvassák

Galéria

Ez van

A hét embere

 • Csütörtöktől ismét kinyit a Barátság mozi
  Csütörtöktől ismét kinyit a Barátság mozi
 • Bírósági ülnököket keresnek Székesfehérvárra
  Bírósági ülnököket keresnek Székesfehérvárra
 • Rengeteg baleset történt az utakon
  Rengeteg baleset történt az utakon
 • Megtelt a Balaton a hosszúhétvégén
  Megtelt a Balaton a hosszúhétvégén
 • Még most is igényelhető a bölcsődei támogatás
  Még most is igényelhető a bölcsődei támogatás
 • Lesz elegendő gáz télire
  Lesz elegendő gáz télire
 • Nem eladó Grönland - lemondta dániai látogatását Donald Trump
  Nem eladó Grönland - lemondta dániai látogatását Donald Trump
 • Hosszú hétvége - tízen haltak meg az utakon
  Hosszú hétvége - tízen haltak meg az utakon

Eseménynaptár

 • Kanárik, papagájok, nyulak - országos díszmadár-kiállítás lesz városunkban
  Kanárik, papagájok, nyulak - országos díszmadár-kiállítás lesz városunkban
 • Támadás - grizzly ölt meg egy turistát
  Támadás - grizzly ölt meg egy turistát
 • Holnapig lehet pályázni a kollégiumi férőhelyekre
  Holnapig lehet pályázni a kollégiumi férőhelyekre
 • HÍRADÓ 1-kor 2019. augusztus 21.
  HÍRADÓ 1-kor 2019. augusztus 21.
 • Gépezők viadala - már lehet nevezni a versenyre
  Gépezők viadala - már lehet nevezni a versenyre
 • Játékpisztoly volt nála - véget ért a túszdráma Brazíliában
  Játékpisztoly volt nála - véget ért a túszdráma Brazíliában
 • Szijjártó: lesz elég gáz jövőre is
  Szijjártó: lesz elég gáz jövőre is
 • Áramszünet lesz a Belvárosban
  Áramszünet lesz a Belvárosban
 • A zene jó, de közlekedés közben fontos, hogy halljuk a környezetünket - 2 Kerék 1 Percben
  A zene jó, de közlekedés közben fontos, hogy halljuk a környezetünket - 2 Kerék 1 Percben
 • Mávinform: fokozatosan helyreáll a forgalom a fehérvári vasútvonalon
  Mávinform: fokozatosan helyreáll a forgalom a fehérvári vasútvonalon
 • Jubileum – a Kormorán és Varga Miklós is fellép az Aranybulla Művészeti Napokon
  Jubileum – a Kormorán és Varga Miklós is fellép az Aranybulla Művészeti Napokon
 • Szépművészeti - ismét Baán László lett a főigazgató
  Szépművészeti - ismét Baán László lett a főigazgató
 • Kisebb beavatkozások - még sok műtét vár a sziámi ikrekre
  Kisebb beavatkozások - még sok műtét vár a sziámi ikrekre