Churros, a tízperces fánkChurros, a tízperces fánk
Hogy az első churrost ki készítette, nem lehet tudni. A spanyolok szerint évszázadokkal ezelőtt a hegyekben legeltető pásztorok találták fel, akik a tűz fölött egyszerű kenyeret akartak sütni.
Hosszas próbálkozások és kudarcok során rájöttek, ha hosszúkás, csillagformájú tésztát készítenek, könnyebben átsül a belseje úgy, hogy a kérge ropogós marad.
Mivel a kenyérke alakja hasonlított a birkák szarvára, ezért az általuk legeltetett churra fajtájú birkáról churrosnak nevezték el.
Kínából érkezett?
A portugálok szerint az „ősváltozat” receptjét még ők hozták Kínából. Az eredetileg sós, youtiao névre hallgató étel később vált a spanyol pásztorok kedvenc édességévé.
Eredet ide vagy oda, a churros igazán akkor terjedt el, amikor a spanyol és a portugál nemesek elkezdték a tésztarudacskákat csokoládéba mártogatni.
Sajtos, gyümölcsös vagy vaníliás
Ma a churrosnak tengernyi változata létezik. Spanyolországban a tészta vastagsága és alakja szinte városonként változik. Sevillában például spirál alakban sütik ki. Kelet-Andalúziában lazább tésztával dolgoznak, ezért vékonyabbak a rudacskák és teljesen sima a felületük. Kubában gyümölcslekvárral, Brazíliában csokoládéval, Mexikóban vaníliakrémmel töltik. Kolumbiában cukros tejjel teszik fényessé a felületét. Uruguay-ban pedig sós-savanyú, sajttal töltött változatot is készítenek.
Van tojás, nincs tojás
A spanyolok a churrosba sohasem tesznek tojást, csak olívaolajat. Ettől lesz az egész ropogós. Az amerikai kontinensen kerülhet bele tojás is, és olaj helyett vajjal lazítják a tésztát, így sokkal könnyedebb lesz a végeredmény. Mi most az amerikai változatot készítettük el, amit aztán fahéjban forgattunk meg és házi baracklekvárral kínáltunk.
Fahéjas tönkölychurros
Hozzávalók egy adaghoz
A tésztához:
- hetven gramm tönkölyliszt
- negyven gramm vaj
- húsz deka nádcukor
- egy tojás
- kb. egy deci víz
- egy csipet só
- bő olívaolaj a sütéshez
A forgatáshoz:
- egy evőkanál őrölt fahéj
- négy evőkanál cukor
Egy nyeles fazékban felforraljuk a vízben a vajat, a cukrot és a sót. Egy főzőkanállal sűrűn keverjük, nehogy leégjen az alja. Amikor a massza elkezd forrni, kisebb lángra tekerjük a tűzhelyt, és hozzáadjuk a lisztet.
Addig keverjük, amíg az egész tésztagombóccá nem áll össze. Ez nagyjából két perc. Utána lehúzzuk a fazekat a tűzről. Várunk néhány percet, majd belekeverjük a tojást. A tésztát hagyjuk nagyjából negyed órát hűlni!
Közben előkészítünk egy nagyobb, csillagfejű habzsákot. Ha műanyag zsákkal dolgozunk, akkor célszerű a pótzsákokat is kikészíteni. A tésztát nem olyan könnyű átnyomni, ezért a nejlon viszonylag könnyen kiszakad.
Egy wokban vagy más magas falú edényben felforrósítjuk az olívaolajat, és közvetlenül belenyomjuk a nagyjából öt-hat centi hosszú tésztarudakat. (A bátrabbak akár kört is formázhatnak belőle.)
Nagyjából három-négy perc alatt aranybarnára sütjük.
A churrost ezután megforgatjuk a fahéjas cukorban, és még melegen lekvárral vagy csokoládé pudinggal tálaljuk.