A 37-es busz tragédiája – 39 éve 8 gyermek és 8 felnőtt halt meg a szárazréti buszbalesetbenA 37-es busz tragédiája – 39 éve 8 gyermek és 8 felnőtt halt meg a szárazréti buszbalesetben
1982. szeptember 9-e is egy átlagos napnak indult. A 37-es buszon nem utaztak sokan. A járatra a Palotai úton és a Szárazréti Általános Iskolánál felszálltak a hazafelé igyekvő diákok. Azonban a Farkasvermi vasúti átjáróban a fénysorompó nem működött. A busz sofőrje, az akkor 57 éves József, aki eddig a napig több millió kilométert vezetett le eseménymentesen, megállt, körbenézett és észrevette a vonatot.
„Az volt a megítélésem, hogy a közeledő vonat és a köztem lévő távolság akkora, hogy én nyugodtan, minden további nélkül, át tudok menni a kereszteződésen” - mondta el József a Vigyázat! Vasúti átjáró című közlekedési oktatófilmben.
A mozdonyvezető hiába vészfékezett, a vonat már nem tudott megállni és kettészakította az Ikarust. A busz hátsó része a töltés melletti füves részre repült.
A baleset tragédiája, hogy a közelben épp egy balesetvédelmi továbbképzés folyt rendőrségi és volános dolgozóknak, akik rögtön a helyszínre siettek. A busz 25 utasa közül 16-an meghaltak, 6-an pedig súlyosabb vagy könnyebb sérüléseket szenvedtek. Az elhunytak nagy része iskolás volt, de volt közöttük huszonéves anyuka és 9 hónapos kisbaba is. A helyszínelés során az egyik rendőr a saját gyermekét is megtalálta az áldozatok között. A sofőr túlélte a balesetet, akit később a bíróság hat év fogházra ítélt és örökre eltiltotta a vezetéstől.
A szárazréti baleset az egész országot megrázta.. A tragédia képei, a buszsofőr és a mozdonyvezető nyilatkozatai a Vigyázat! Vasúti átjáró című oktatófilmbe is bekerültek. (A videót a képre kattintva nézhetitek meg.)
A szárazréti tragédiáról azóta minden évben megemlékeznek. A szervező, Kétyi József, az akkor 29 éves feleségét veszítette el a tragédiában. A férfi és sorstársai számára 1982 szeptember 9-e volt a "vérvörös csütörtök", amit feldolgozni azóta sem tudtak. Kétyi József arra kérte a résztvevőket, hogy saját tragédiájukon túl emlékezzenek meg a Lökösházán, Pörbölyön, Mohorán, Siófokon és más helyszíneken bekövetkezett vasúti balesetek áldozatairól is.
Részvétét fejezte ki jelenlétével Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere és Szigli István, Feketehegy-Szárazrét önkormányzati képviselője, de jelen voltak Vörösmarty Iskola tanárai is, köztük az elhunyt gyermekek volt osztályfőnöke és az a pedagógus is, aki az utolsó órát tartotta az iskolásoknak, mielőtt felszálltak volna azon a végzetes napon a 37-es buszra.