Kóstold meg a pitypangot, ha gyógyulni szeretnél!Kóstold meg a pitypangot, ha gyógyulni szeretnél!
A pitypanggal kapcsolatban nemrég megjegyeztem, hogy már az elnevezése is jelzi: gyógyhatással bír. (Latin neve „Taraxacum”. „Arache” = zavar, „akémai” = gyógyítani.)
Leveleinek nagyon magas a vitamin és ásványi anyag tartalma. Van benne A, B, C és D vitamin, vas, kalcium, cink, magnézium, kálium, vas, cink, mangán, folát, réz, foszfor, béta-karotin, lecitin is. Ez utóbbi a sejtfalak megújulását és védelmét támogatja. Segítségével csökkenthetjük a koleszterinszintet, valamint a szívinfarktus és a stroke megelőzésében is hatékony lehet.
A gyermekláncfű főként vízhajtó és béltisztító hatása miatt közkedvelt. Ráadásul miközben fokozódik a vizeletürítés, a húgyúti fertőzéseknek és a vesekőnek is nagy eséllyel búcsút mondhatunk. A méregtelenítéskor is nagy hasznát vehetjük, mert nagyon jó hatással van a májra: védi az alkohol és egyes gyógyszerek káros hatásaitól.
Rákellenes hatását több kutatás is alátámasztotta már: a benne lévő antioxidánsok segítik az egészséges sejtképződést. (2012-ben jelent meg egy erről szóló kutatási beszámoló.) A rákos sejtek úgy pusztulnak el, hogy közben az egészségesek nem károsodnak. (Édesanyám a gyökérből készített teával kezelte apukám prosztata-problémáját nagyon hatásosan.)
A kutyatej serkenti a hasnyálmirigy működését: az inzulintermelés miatt pedig a cukorbetegeknek is ajánlott. Ízületi problémákat is gyógyíthatunk vele. Ha gond akad a bőrünkkel vagy cellulitisztól szenvedünk, akkor is hatásosan alkalmazhatjuk. Segíthet a menstruáció előtti tünetek és a pangásos szívelégtelenség kezelésében. A magas vérnyomás ellen is bevethetjük. Ajánlott reumában, köszvényben, ekcémában, skorbutban, görvélykórban szenvedőknek is.
Az egész növény fogyasztható a gyökerétől a virágjáig. (Itt megjegyzem, hogy az étvágyat ugyancsak fokozza.) Ha a gyógyhatását szeretnénk kihasználni, akkor figyelnünk kell arra, hogy mikor, és melyik részéhez nyúlunk segítséget kérve.
A leveleit virágzás előtt kell leszakítanunk, amikor még zsenge. Ha már szirmot bontott, akkor a virágát és a szárát ajánlott fogyasztani, mert ekkor tartalmazzák a legtöbb olyan anyagot, melyre szükségünk van a gyógyuláshoz. A gyökere az egyedüli, amit bármikor megpucolhatunk.
Levelei kissé kemények, kesernyések, egyúttal kiváló alapanyagául szolgál salátáknak, főzelékeknek. A kesernyés íz az emésztési funkciókra erőteljes hatást gyakorol, növeli a nyáltermelést, ami a szénhidrátok lebontását támogatja a szájban. Ebből adódik, hogy serkent több emésztési kiválasztást is, úgymint gyomorsav, epe. (A gyomorsava a fehérje lebontásáért felel, az epe pedig a zsírok emésztéséhez.) A leveleket a franciák gyakran kisajtolják, s az így kapott levet tavaszi tisztítókúraként fogyasztják.
A réteken az állatok gyorsan lelegelik a leveleket, mert finom csemegének tartják. (Kiváló takarmánynövény.)
A leveleket (és a nedvet) ugyanúgy alkalmazhatjuk, mint a vérehulló fecskefüvet, ha el szeretnénk vele tüntetni a szemölcsöket. (Kiskoromban mi ez utóbbival kenegettük a kézfejemen létrejött kinövést, aminek hamarosan nyomát se láttuk.) Ha a levelét leforrázzuk, akkor lábfürdőként visszér ellen alkalmazhatjuk. Tegyünk két maréknyi száraz levelet a fürdővízbe és a hüvelyi fertőzést okozó gombától is megszabadulhatunk!
A gyógyászatban főként a gyökerét használják fel. Kivonatát (extractum taraxaci) altesti betegségek (máj- és bélbajok) gyógyítására ajánlják. E részéből teát készíthetünk, vagy akár vajon megpárolva is fogyaszthatjuk. Régen megszárították, durvára őrölték és úgy itták, mint ahogyan a kávét szokás.
Tudtad?
- Kínában már az ókorban is használták hízás, fekély, fogfájás, viszketés, májgyulladás, megfázás, tüdőgyulladás, hörghurut, belső sérülés, furunkulus esetén. Sőt, még a mellrákot is kezelték vele: a pitypangot apróra vágták és dunsztkötésbe tették.
- Ha már a rák szóba került, akkor jöjjön Japán, ahol úgy tartják, hogy bármilyen ráktípus ellen felvehető vele a harc.
- Az arabok a X. században a vizeletkiválasztás fokozására, hólyagpanaszokra, gyomorbetegségekre, lázra, „női problémákra” és az alvás segítésére ajánlották.
- Ha Angliára összpontosítunk, akkor Nicholas Culpepper neve tűnik fel a téma kapcsán, aki azt hirdette, hogy a test bármilyen betegsége gyógyítható vele.
Figyelem! Nem javasolt a pitypang fogyasztása terhes és szoptató hölgyeknek, valamint 2 éves kor alatti gyermekeknek! Ha valakinek elzáródó epeútjai vagy epeköve van, mindenképpen kérje ki orvosa tanácsát. Akkor is forduljunk szakemberhez, ha a széklet fehérre színeződött, vagy sárgaságot tapasztalunk!
(A cikk szakmai lektora Fülöp Attila kertészmérnök.)