Mi ez a fura szerkezet a Zichy ligetben?Mi ez a fura szerkezet a Zichy ligetben?
Furcsa szerkezetre lehetnek figyelmesek a napokban azok, akik a Zichy liget környékén járnak. Az egykori Budai külváros maradványait keresik a a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont és a Munifext Kft. munkatársai, ugyanis lehetséges, hogy több középkori templom és lakóház romja van az eddig még feltáratlan területen.
A Budai kaputól északra elterülő városrészről nem maradt fent túl sok forrás, azonban annyi tudható a Budai külvárosról, hogy a középkorban az egyik legnagyobb területű, és legfontosabb külvárosa volt az akkori Székesfehérvárnak.
A Kutatóközpont szakemberei talajradaros vizsgálatokat végeznek a Zichy ligetben a napokban, szerencsés esetben egyházi és világi épületek maradványai is előkerülhetnek a mostani kutatás során.
"A külvárosnak, adataink szerint hét, de inkább nyolc egyházi létesítménye volt minimum. Ezek pontos helyét és lokalizálását sajnos eddig a kutatás, megfelelő adatok hiányában nem tudta megállapítani. Nyilván a Zichy liget csak egy kis területrészét fedi le a Budai külvárosnak, viszont egy beépítetlen terület" - mondta el Kulcsár Mihály, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont igazgatója
A többcsatornás földradar elektromágneses hullámot bocsát a föld alá, és elemzi a visszavert jeleket – később ezekből az adatokból tudnak geofizikusok segítségével képet alkotni arról, hogy mi van a föld alatt.
„Ez egy viszonylag új módszer, amivel falakat tudunk azonosítani. Izgalmas kísérlet, hogy topográfiai adatokat tudunk-e szerezni a Budai külváros állapotáról" - összegezte Kulcsár Mihály.
A kutatást azonban nehezítheti, hogy a fennmaradt források szerint a leghevesebb ostromok az 1500-as években épp a Budai kapu felől érték a várost – így kérdéses, hogy az akkori utcaképből, mi az ami egyáltalán megmaradt.
"Arról, hogy itt mennyi minden maradt meg, nagyon keveset tudunk. Mi abban bízunk, hogy a felszín alatti falakat nem bolygatták meg annyira, és mivel a terület parkként, illetve térként működött az 1700-as évek végétől mostanáig, bízunk abban, hogy vannak olyan föld alatti maradványok, amiket fel tudunk mérni, ezekkel pedig olyan információkhoz jutunk a középkori Budai Belváros topográfiájáról, amit eddig a kutatók nem tudtak" - emelte ki Stibrányi Máté régész.
A mostani vizsgálatoknak egy hónap múlva lehet meg az eredménye. Palotaváros területén – Siklósi Gyula feljegyzései nyomán – korábban már végeztek hasonló vizsgálatokat, amelyek eredménnyel is zárultak. Kis szerencsével a Zichy ligetben is találnak majd középkori maradványokat a régészek. A Siklósi Gyula nevét viselő kutatóközpont évek óta, névadójuk, munkája nyomán végzi feladatát, kiemelt figyelmet fordítanak Siklósi Gyula munkásságának minél teljesebb körű feltárására, bemutatására és lehetőség szerinti folytatására.