Ennyibe kerülnek most az albérletek SzékesfehérváronEnnyibe kerülnek most az albérletek Székesfehérváron
Az albérletpiacon több hónapnyi árcsökkenés után decemberben ismét drágulás kezdődött. Az országos átlag 1,3%-kal, míg Budapesten 1%-kal emelkedett az előző hónaphoz képest. Éves szinten az albérletárak országosan 9,3%-kal, Budapesten pedig 9,6%-kal nőttek, írja az ingatlan.com a portál és a KSH közös lakbérindexe alapján.
A megyeszékhelyeken belül Székesfehérvár a középmezőnyben helyezkedik el. Az itteni átlagos bérleti díj jelenleg 170 ezer forint, ami hasonló Veszprém és Szombathely áraihoz. A legdrágább városok Debrecen (230 ezer forint) és Győr (200 ezer forint), míg a legolcsóbb albérleteket Békéscsabán találjuk, ahol az átlagár mindössze 105 ezer forint. A nagyobb egyetemi városok, mint Szeged és Pécs, 160 ezer forintos átlagos bérleti díjjal szintén kicsit olcsóbbak Székesfehérvárnál, Miskolcon pedig még ezeknél is kedvezőbb (120 ezer forint) az átlagos bérleti díj.
A fővárosban az albérletárak továbbra is kiemelkedően magasak. Január elején már csak három kerületben – a XV., XXI. és XXIII. kerületben – volt 200 ezer forint alatt az átlagos bérleti díj. Ezekben a kerületekben 180 ezer forint körüli havi díjjal számolhatnak a bérlők. A legnépszerűbb kerületek, mint a VIII., XI., XIII. és XIV., 235-260 ezer forintos havi díjat kínálnak, míg az V. kerületben akár 340 ezer forintot is elkérhetnek egy lakásért.
Mit hozhat a jövő?
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint az árak növekedése várhatóan lassabb ütemben folytatódik 2025-ben, mivel a bérleti díjak már így is magasak. A szakértő kiemelte, hogy a bérleti díjak alakulása szorosan összefügg a fizetések emelkedésével, és az év eleji fizetésemelési hullám tovább erősítheti az áremelkedést.
Az egyre magasabb albérletárak miatt a munkáltatók és munkavállalók körében is népszerű megoldás lehet a lakhatási támogatás. Balogh László szerint ez egy egyszerű és költséghatékony lehetőség, hiszen a munkáltatók akár 150 ezer forintos támogatást is adhatnak a dolgozóknak, amelyet a fizetéssel együtt utalhatnak.
„Ez egyébként is logikus döntés. A havi maximális 150 ezer forint összegű lakhatási támogatás adminisztrációja munkáltatói oldalról nézve szuper egyszerű, hiszen nekik nem kell leszerződni a bankkal vagy bérbeadóval, sőt. Az albérleti díjról még számla sem kell, mivel a munkavállalónak elegendő csak rendelkezésre bocsátani a bérleti szerződését vagy a tulajdonában álló ingatlan hitelszerződését. A lakhatási támogatást akár a fizetéssel együtt el tudják utalni a munkavállaló bankszámlájára” – mondta Balogh László.
A támogatás nemcsak a munkavállalóknak, hanem a munkaadóknak is előnyös, hiszen ennek adó- és járulékterhe 25 százalékkal kedvezőbb a bérekhez képest.