Süssünk, főzzünk medvehagymával!Süssünk, főzzünk medvehagymával!
A múltkori medvehagymás cikkem után már bizonyára mindenki nagyon várja, hogy végre beszabadulhasson a konyhába azokkal a receptekkel, amiket a téma kapcsán ígértem. Várakoztatni pedig senkit sem illő – az Olvasót pláne nem –, ezért csapjunk is egyből a közepébe: kés a kézbe, medvehagyma a vágódeszkán, induljon a móka!
A medvehagymát – ugyanúgy, mint minden zöldséget – a legjobb nyersen fogyasztani. Úgy tudja kifejteni a legjobban hatását, s íze is úgy érvényesül igazán. Ezért akár önmagában is rágcsálhatjuk. Mert igen, van aki szereti: gyerekkoromban sóba mártogattam a póréhagymát is, úgy falatoztam jó nagy darabokat tépve le róla, kenyér nélkül, csak úgy önmagában, vígan és átérezve minden zamatcseppet.
Önmagában is finom a levele (Fotó: pixabay.com)
Vagy akár zsíros/vajas kenyérre is szórhatjuk, mint a snidlinget. (Anyukám nagy kedvence ez a változat, amikor a medvehagymás rész oldalról nézve legalább olyan vastag, mint maga a kenyér.) Ezt a „kenyeres dolgot” megspékelhetjük azzal, ha beleszórunk egy marékkal egy kis kefírbe, natúr joghurtba, s azzal gazdagítjuk az uzsonnánkat.
Dúsíthatjuk vele a rántottánkat, de főzhetünk belőle levest, krémeket, főzeléket, húsokhoz öntetet, s készülhet belőle pesto, pogácsa, lángos, sós muffin, palacsinta, lepény, sőt még kenyér is!
Ha egész évben élvezni akarjuk az ízét, akkor vágjuk apróra a leveleket, s szárítsuk ki – például a csalánhoz hasonlóan –, vagy le is fagyaszthatjuk jégkockatartóban. Még jobb megoldás, ha a leveleket sóval rétegezzük, olívaolajjal felöntjük, s légmentesen záródó üvegben tartósítjuk!
Receptek
Medvehagymás pogácsa
(Fotó: nőihírek.hu)
Hozzávalók:
25 dkg vaj, 25 dkg tehéntúró, 25 dkg finomliszt, 1-2-3 (ki hogy szereti) csokor medvehagyma, só.
Elkészítés:
A medvehagymát vágjuk apróra, keverjük össze a többi alapanyaggal, s mehet is a sütőbe! Tehetünk bele élesztőt is (5 dkg élesztő tejben felfuttatva), de akár ki is hagyhatjuk, úgy is nagyon finom lesz. (Én azért szoktam tenni bele, szerintem úgy jobb.) Miután jól összedolgoztuk, rácsozzuk be a tetejét, kenjük meg tojással, s mehet a 200 fokos sütőbe!
Medvehagymás krémleves
(Fotó: footage.framepool.com)
Hozzávalók:
2 csokor medvehagyma, 1 db burgonya, 1 db vöröshagyma, só, bors, 1 l alaplé, 250 ml habtejszín, 1 ek kókuszzsír (az egészség jegyében, a vaj helyett)
Elkészítés:
Vágjuk fel a medvehagymát, a vöröshagymát és a krumplit. Olvasszuk fel a kókuszzsírt, pirítsuk benne üvegesre a vöröshagymát, aztán szórjuk mellé a medvehagymát, s pár perc múlva a krumplit. Öntsük fel az alaplével, sózzuk, borsozzuk és húsz percig rotyogtassuk. Botmixerrel pürésítsük, s adjuk hozzá a habtejszínt.
Medvehagymás főzelék
(Fotó: foodiesgarden.net)
Hozzávalók: 40 dkg medvehagyma, 10 dkg kókuszzsír, 4 dl tej, só, bors, szerecsendió, édesítő (ha valaki akar bele), 1 csapott ek étkezési keményítő
Elkészítés:
Vágjuk fel a medvehagymát, pároljuk meg a kókuszzsíron. Ha megfonnyadt, öntsük fel annyi tejjel, hogy ellepje. Sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük. Aki édeskés ízt akar, tegyen bele édesítőt. Az étkezési keményítőt keverjük össze egy kis hideg tejjel, öntsük a főzelékhez és jól kavarjuk össze. Addig főzzük, amíg besűrűsödik. Aki akar, felturbózhatja egy kis spenóttal is (főként, ha kevés medvehagymát szedett).
Medvehagymás túrókrém
(Fotó: eatsmarter.com)
Hozzávalók
15 dkg túró, 5 dkg vaj, 1 teáskanál dijoni mustár, só, bors, 2 csokor medvehagyma
Elkészítés
Keverjük össze a hozzávalókat, majd kicsit turmixoljunk is rajta, mielőtt a hűtőbe tesszük, hogy kicsit összeérjen az íze.
Medvehagymás mártás
(Fotó: thetreatmentherbs.com)
Hozzávalók
1 csokor medvehagyma, 4 evőkanál zabliszt, 6 evőkanál kókuszzsír, 3 dl tej, 2,5 dl főzőtejszín, 3 gerezd fokhagyma, só, bors
Elkészítés
Vágjuk apróra a medvehagymát. Melegítsük fel a kókuszzsírt, szórjuk rá a zablisztet, picit pirítsuk meg, majd jöhet bele a medvehagyma, amit gyorsan megfonnyasztunk. Öntsük fel tejjel és tejszínnel, keverjük csomómentesre. A fokhagymát passzírozzuk a mártásba, sózzuk, borsozzuk, és forraljuk össze.
Medvehagymás pesto
(Fotó: pixaby.com)
Hozzávalók
10 dkg medvehagyma, 1 dkg fenyőmag, 5 dkg grana padano, 2 db chili, só, bors, 0,7 dl extra szűz olivaolaj
Elkészítés
Pirítsuk meg a fenyőmagot, majd aprítsuk össze. Távolítsuk el a chiliből a magokat és az ereket, és azt is vágjuk össze. Ha már így belejöttünk a késelésbe, akkor a medvehagyma se maradjon ki, azt is aprítsuk. Sózzuk, borsozzuk, és mixeljük össze az olivaolajjal. Hűtőszekrényben tároljuk.
Medvehagymás spagetti
(Fotó: elephantasticvegan.com)
Hozzávalók
125 g bacon, 250 g zöldborsó, só, bors, 200 g mascarpone, 1,5 dl víz, 1 csokor medvehagyma, 500 g spagetti tészta
Elkészítés
Kockázzuk fel a bacont, tegyük serpenyőbe, öntsük fel vízzel. Addig pirítsuk, míg zsírjára nem sül. Vegyük ki a szalonnát, a zsírba pedig tegyük bele a zöldborsót, sót, borsot, s pároljuk tíz percig. Ha megpuhult a borsó, adjuk hozzá a mascarpone-t, a vizet, és jól keverjük össze. Melegítsük össze, és a végén szórjuk bele a medvehagymát. Spagettivel tálaljuk.
Medvehagymás saláta
(Fotó: recepttar.hu)
Hozzávalók
Medvehagyma, jégsaláta, zeller, sárgarépa, retek, póréhagyma, kígyóuborka, só, olivaolaj
Elkészítés
Az alapanyagokat vágjuk össze, vagy reszeljük le (típustól függően), sózzuk, olivaolajjal meglocsoljuk.
Bónusz "recept":
Medvehagymás fűszersó
(Fotó: silkroadspices.com)
Hozzávalók
50 g medvehagyma, 200 g Himalája só
Elkészítés
Mossuk meg a medvehagymát, jól rázzuk le róla a vizet – esetleg itassuk le róla papírtörlővel. Vágjuk durvára, konyhai mixerben pürésítsük, majd adjuk hozzá a sót, s dolgozzuk nagyon apróra. A masszát tegyük sütőpapírral bélelt tepsibe, s 50 fokon szárítsuk 2 órán át. Közben kevergessük meg, hogy jól ki tudjon száradni. Ha teljesen megszikkadt, hagyjuk kihűlni, morzsoljuk össze, majd tegyük csavaros üvegbe.