Tudod, milyen betegségeket okoz a légkondi?Tudod, milyen betegségeket okoz a légkondi?
Ha rendszeresen ellenőrizteted a légkondit, és olyan hőfokra állítod be, ami nem sorolható a „túlzás” kategóriába, akkor nem kell aggódnod. Sok levegőben lévő baktérium kiszűrhető speciális szűrőkkel, úgyhogy a légkondi kifejezetten hasznos lehet allergia esetén – amellett, hogy a kánikula elöli menekülés egyik módjaként is kiváló.
Ezt az eszközt ugyebár arra használjuk, hogy a hőséget el tudjuk viselni. Viszont nemcsak kényelmi szempontok miatt jó, ha nem hevítjük túl magunkat (pláne tartósan): ha túlságosan meleg van, akkor lelassulunk, több energiára van szüksége a testünknek, hogy ellássa alapfeladatait.
A magas hőmérséklet többféle veszélyt is rejt magában. Amit elsősorban tapasztalunk a munkahelyünkön (is), az a szellemi éberségünk csökkenése, koncentrációs képességünk romlása. A szellemi és a fizikai munka esetén egyaránt jellemző, hogy a nagy melegben nehezebben tudunk gondolkozni, mozdulatainkat összhangba hozni.
Mivel nehéz ilyenkor összehangolni a mozgás ütemét és irányát, gyakran fordulnak elő balesetek és rosszullétek. Arról nem is beszélve, hogy a főnökünk sem feltétlenül lesz elnéző a kánikula miatti rossz munkateljesítményünket látva.
A kánikulában fontos a folyadék utánpótlás is. A test folyadéktartalma csökkenhet a vizelettermeléssel, verejtékezéssel. A dehidráció a korlátozott ivás vagy túlzott verejtékezés miatt következhet be. Súlyos esetben kiszáradáshoz is vezethet. A verejtékezés elsősorban a hőszabályozásért felelős. - Amire a kánikulában kiemelten figyelni kell.
A légkondi segít abban, hogy mindezen problémákat csökkentsük / megoldjuk szinte már bimbózó fázisban. Viszont: nagyon sok egészségügyi problémát is okozhat. Vegyük csak végig ezeket!
Azt bizonyára sokan észlelték már, hogy ha a kocsiban „durván nyomatják” a hideget, akkor megfájdul a fülük, torkuk. Az egyik barátnőmnek nemrég a hangja is elment több napra, mert a hangszálai annyira megsínylették a nagy hőmérséklet-változást. – Mellette köhögött, bőszen fújta az orrát és megállás nélkül tüsszögött.
Az első, ami eszünkbe jut tehát a túlzott légkondi-használatról, az a megfázás. Ez természetes – és logikus -, hiszen egy hűtött helyiségben akár 15 fokkal is alacsonyabb lehet a hőmérséklet, mint a szabad ég alatt. Ekkora különbség pedig bőven elég a megfázáshoz.
Gyakori tünet az orrnyálka-hártya kiszáradása – amely így a vírusok számára kiváló támadási felületté válik. Létrejöhet fejfájás, szédülés is. Előfordulhat kötőhártya-gyulladás, a kontaktlencsét viselőknél pedig szemszárazság.
Sokszor nem maradnak ki a kínzott területek közül az ízületek sem. A közvetlen hideg levegő ízületi fájdalmakat, gyulladásokat okozhat. (Gyakori terület a nyak-vállöv.) Ez pedig mozgásszervi elváltozáshoz vezethet. Hogy miként jön ez létre? A hideg hatására beszűkülnek az erek, nem jut elég oxigén a szövetekhez, amelyek ezért károsodnak. (Az ízületi gyulladások mindig nagy fájdalommal járnak.)
A reumatológusok gyakran figyelmeztetnek arra, hogy addig, amíg komoly baj nem jött létre, addig a szövetek elváltozását helyre lehet állítani megfelelő tornával, viszont a gyulladásokat már csak hosszadalmas kezeléssel lehet gyógyítani. Ilyenkor jól jön a termálvizes fürdő és a sókamra.
Ha nem megfelelően állítottuk be a légkondit, akkor romolhat a vérkeringésünk is, mivel a meleg levegő után a hőelvezetést végző (kitágult) erek rögtön (és túlzóan) összehúzódnak a hidegben.
A folytatásban a légkondi kontra baktériumos fertőzésekről lesz szó, s néhány tanácsot is adunk a légkondi helyes beállításához / használatához!
A sorozat összes cikkét ide kattintva olvashatod el: Testszobrászat