Partly cloudy16 °C
2021. április 11. vasárnap Zsolt, Leó
Menü
Házhozszállítás

Mielőtt eldobod a petárdát, nézd meg Charlie kutyát, aki kis híján belehalt az emberek szórakozásába

Mielőtt eldobod a petárdát, nézd meg Charlie kutyát, aki kis híján belehalt az emberek szórakozásába
A legtöbb állat, így Charlie kutya is, retteg a tűzijátéktól (Fotó: Facebook/BBC radio)

Tehetetlen düh és fojtogató könnyek - valahogy így lehetne összefoglalni a videó nézése közbeni állapotomat. Hogy színpadias vagy túlzó? Csak addig érzed annak, amíg nem nézel a rángatózva reszkető Charlie szemébe...

A szilveszteri petárdázás és a tűzijátékozás esete olyan, mint az aktuálisan futó valóság show-ké: mindenki elhatárolódik tőle, aztán amikor eljön a műsorkezdés, valahogy mégis elszabadulnak a lovak... Ám amíg mások lealjasodásának kukkolása abszolút magánügy, amivel kárt legfeljebb saját agysejtjeinknek okozunk, addig az ész nélküli lövöldözés és durrogtatás a legkevésbé sem ártatlan élvezet.

Amit ugyanis néhányan a buli csúcspontjaként élnek meg, és a vastag tízezrekért vásárolt, egyszer használatos élvezet levegőbe indításával felhelyezik saját szórakoztatásukra a koronát, addig az a másik oldalon állatok ezreinek okoz komoly traumát. 

Van kutya a családunkban, aki nemes egyszerűséggel elájult, amikor valaki úgy érezte: remek szórakozás mások udvarába petárdát dobni. A kutya pechjére mellette robbant fel a petárda, amitől annyira sokkot kapott, hogy eszméletét vesztette. Szerencsére azóta nem történt hasonlóan súlyos eset, de minden egyes "légiparádé" alkalmával a végletekig hergeli magát félelmében.  

Ahogy Charlie kutya esete is hasonló, aki ugyancsak minden tűzijátékozás alkalmával a videóban látható állapotba kerül, és segíteni sem tudnak rajta:

És nemcsak a kutyák rettegnek a durrogtatástól, gyakorlatilag a legtöbb állatnak komoly trauma a szilveszter éjszaka, így az sem véletlen hogy 2018-tól Tatán, az ott áttelelő vízi madarak védelmének érdekében, november 1. és február 28. között tilos a tűzijátékozás. 

És azoknak, akik mindössze legyintenek: ezek csak állatok, mit számít, még egy nyomós érv a tűzijátékozás/petárdázás ellen: Német tüdőszakorvosok szerint újév első napján a levegő finomporterheltsége egész évben nem tapasztalható csúcsértéket ér el,

a rakéták által egy éjszaka alatt kilökött finompor mennyisége a közúti közlekedés okozta teljes évi mennyiség egyötödének felel meg.

Bár ez a felmérés a németországi állapotokat tükrözi, ne legyenek illúzióink, Magyarországon sem jobb a helyzet. Ráadásul ez a szennyeződés szélcsendesebb időben több napon át kitart és felhalmozódik a légkör alsóbb rétegeiben. Hadd lássa és érezze a világ, micsoda buli volt!

Szóval ha egy mód van rá, felejtsük már el az értelmetlen, céltalan és komolyan környezetszennyező puffogtatást, költsük inkább a felesleges pénzünket valami értelmesebbre. Például az ijedtükben szétszaladt állatok segítésére...

Minden szilveszterkor állatok százai futnak világgá ijedtükben. Ha te is segíteni szeretnél rajtuk vagy éppen keresed kedvencedet, itt megteheted: 

Kapcsolódó cikkek

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Házhozszállítás

Most olvassák


Ez van

A hét sztorija

 • Tudod, mi az a Tacfit?
  Tudod, mi az a Tacfit?
 • Mától lehet beiratkozni az általános iskolákba
  Mától lehet beiratkozni az általános iskolákba
 • Újra meghirdetik a Közfoglalkoztatásból versenyszférába elnevezésű programot
  Újra meghirdetik a Közfoglalkoztatásból versenyszférába elnevezésű programot
 • Kitüntették a rendőröket, akik a Margit kórházban keletkezett tűzből két férfit mentettek ki
  Kitüntették a rendőröket, akik a Margit kórházban keletkezett tűzből két férfit mentettek ki
 • Április 18-ig teljesíthető a Tavaszköszöntő túra
  Április 18-ig teljesíthető a Tavaszköszöntő túra
 • Fiatal kutatók mutatkozhatnak be az őszi Moskovszky-konferencián
  Fiatal kutatók mutatkozhatnak be az őszi Moskovszky-konferencián
 • Újabb rekortán borítású futópálya épül városunkban
  Újabb rekortán borítású futópálya épül városunkban
 • Fejérben újabb 445 embernél mutatták ki a koronavírus-fertőzést
  Fejérben újabb 445 embernél mutatták ki a koronavírus-fertőzést

Eseménynaptár

 • Plázákban szólnak holnap a költészet napi versek
  Plázákban szólnak holnap a költészet napi versek
 • Magyarország segít Szlovákiának az orosz oltóanyag bevizsgálásában
  Magyarország segít Szlovákiának az orosz oltóanyag bevizsgálásában
 • Szinte minden idős megkapta már a védőoltást
  Szinte minden idős megkapta már a védőoltást
 • A Vörösmarty Mihály Könyvtár is bekapcsolódik a Földrajz Éjszakája rendezvénysorozatba
  A Vörösmarty Mihály Könyvtár is bekapcsolódik a Földrajz Éjszakája rendezvénysorozatba
 • Az átoltottság növekedésével visszatérhet a gazdaság dinamikus növekedése
  Az átoltottság növekedésével visszatérhet a gazdaság dinamikus növekedése
 • Elefánt-babamérlegre gyűjt a Fővárosi Állatkert
  Elefánt-babamérlegre gyűjt a Fővárosi Állatkert
 • Újabb csaló üzenetekre figyelmeztet a Nemzeti Kibervédelmi Intézet
  Újabb csaló üzenetekre figyelmeztet a Nemzeti Kibervédelmi Intézet
 • HÍRADÓ 2021. április 9.
  HÍRADÓ 2021. április 9.
 • Mi lesz a székesfehérvári Akóts-malom sorsa?
  Mi lesz a székesfehérvári Akóts-malom sorsa?