Kétezer új melanomás beteget regisztrálnak évente, csak óvatosan a napozással! Kétezer új melanomás beteget regisztrálnak évente, csak óvatosan a napozással!
Napozásmániánk alig száz éve kezdődött. Az európai emberek addig jól megvoltak természetesen világos bőrszínükkel.
I.Erzsébet királynő idejében ólomtartalmú kencékkel fehérítették bőrüket. Kéklő ereket rajzoltak magukra, hogy bőrük fehér színét erősítsék.
A társadalmi ranglétra felsőbb fokain lévők erre évszázadokon keresztül gondosan vigyáztak. A napbarnított bőr egyet jelentett a szegénységgel.
Mai világunkban az a menő, minél barnább az eredetileg fehér bőröd. A világos bőrűek egyszerűen vörösödnek és leégnek, nem tudnak jól lebarnulni.
Legyen tisztában mindenki saját bőre tulajdonságaival és képességeivel - hívja fel a figyelmet Kuroli Enikő, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika klinikai szakorvosa aki hozzátette, hogy a barnulás folyamata egyfajta sejtkárosodást jelent az ózonréteg elvékonyodása miatt és a napsütés sokkal jobban károsítja a bőrt, mint néhány évtizeddel ezelőtt.
A koronavírus miatt sokan hosszú hetekig alig mentek szabad levegőre, így kevesebb napfény érte a bőrüket. Nincsenek felkészülve a napozásra, hamarabb leéghetnek, ami növeli a bőrdaganatok kialakulásának kockázatát. A napozás megkezdésekor egyébként is minden évben a fokozatosság a legfontosabb, hiszen pár nap alatt nem lehet lebarnulni.
Tudományosan bizonyított, hogy a nap ultraibolya sugárzása és bizonyos bőrdaganatok valamint a bőr öregedése között szoros az összefüggés. A D-vitamin termelődéshez viszont nélkülözhetetlen, hogy bőrünket bizonyos mennyiségű napfény érje. No és a szabadban tartózkodás érezhetően javítja kedélyállapotunkat is.
Komoly dilemma tehát, hogyan és milyen mértékben tegyük ki bőrünket a napsugárzásnak anélkül, hogy visszafordíthatatlan károsodást okoznánk, de érvényesüljön az említett kedvező hatás is - erre a kérdésünkre már Székesfehérvár egyik bőrgyógyásza, dr. Svajda Bernadett szakorvos válaszol.
- Ismert, hogy délelőtt 11 és délután 2 óra között nem tanácsos a tűző napon tartózkodni, védőruházatot kell viselni. Újabban ezt az idősávot az óvatosabb ajánlások akár délután 4 óráig is kiterjesztik. Minden életkorban a bőrtípusnak megfelelő faktorszámú fényvédő krém használata javasolt.
A faktorszám megválasztását három tényező befolyásolja: a bőrtípus, az UV index és a szabadban töltött idő. Az SPF (Sun Protection Factor) megmutatja, hogy hányszoros időtartamot tölthetünk a napon leégés nélkül. Ha 10 perc alatt szenvednénk napégést és 10-es faktorszámú krémet használunk, akkor a napégés kialakulása 10x10, 100 perc alatt várható.
Az SPF csak az UVB sugárzás elleni védelemről ad felvilágosítást. Léteznek csak fizikai szűrőket tartalmazó fényvédő krémek, ezek a felkenés után azonnal védelmet nyújtanak, ritkán allergizálnak.
Másik típusa a kémiai szűrőket is tartalmazó fényvédő, ezek felkenése után fél órát kell várni a védelem kialakulásáig. Egy év alatti gyermekek bőrének védelmére fizikai szűrőket tartalmazó, speciális gyógyszertári készítményeket használjunk! Fontos a fokozatosság, bőrünket szoktatni kell a hirtelen napsütéshez - fejtette ki a fehérvári bőrgyógyász.
Az újonnan diagnosztizált melanomás esetek száma meredeken emelkedik hazánkban, tíz év alatt másfélszeresére nőtt. Évente több mint 2000 új beteget regisztrálnak.
A Nemzeti Rákregiszter szerint 2001- ben 567 férfi és 688 nő, 2016-ban 1292 férfi és 1450 nőt regisztráltak melanomával. Fejér megyében 2001-ben 12 férfi és 23 nő, 2016-ban 58 férfi és 51 nő szenvedett bőrrákban.
Melanomára hajlamosabb lehet, akinek világos a bőre, világos a szeme, sok anyajegye van illetve előfordult a családjában melanoma. Fontos kiemelni a túlzásba vitt napozást, az ismétlődő, súlyos napégések és a szoláriumozás káros, bizonyítottan bőrrákot okozó hatását.