Kevesen ismerik az egészség fehérvári mozaikjátKevesen ismerik az egészség fehérvári mozaikját
Talán nem túlzás, ha azt mondom (pardon, jelen esetben írom), hogy Székesfehérvár köztéren vagy épp közösségi használatú épületekben fellelhető műalkotásai közül a leggyakoribbak a különböző stílusú és színvilágú, ám egységesen gyönyörű mozaikok. Csak az idei évben már részletesen foglalkoztunk a Jáky József Technikum különleges képzőművészeti remekeivel, melyek között találunk különleges mozaikokat is.
Most egy másik mozaikot mutatunk be, mely a város egyik forgalmas utcájának ismert épületében található, az intézményben dolgozókon kívül azonban kevesen ismerik. Az épület nem más, mint a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv Székesfehérvári Kistérségi Népegészségügyi Intézete, mely a Mátyás király körút 13. szám alatt található.
Ha most kedves olvasónk csak pislog, mint egyszeri béka a tavaszi éjszakában, nem csodálkozunk. Mi is így tettünk volna, ha nem tudnánk, hogy az egykori ÁNTSZ Laboratóriumáról van szó, melyet így nyilván már mindenki be tud azonosítani.
Az épület előadóterme egy gyönyörű mozaiknak ad otthon, mely 1967-ben készült és Paizs László festőművész keze munkáját dicséri. Paizs László 1935-ben született és 2009-ben elhunyt Kossuth-díjas festő, szobrász, grafikus, akinek figyelme még fiatalon, főiskolai éve alatt a murális munkák felé fordult. Gazdag és tartalmas pályafutása során rengeteg hazai és külföldi önálló és táras kiállítása volt, emellett állandó megrendelésekkel is folyamatosan ellátták.
A Székesfehérvári Kistérségi Népegészségügyi Intézetben látható munkája nem meglepő módon az egészségügyben dolgozóknak állít emléket. Ahogy a fehérvári köztéri alkotások felkutatásában állandó partneremnek számító Szabó Péter, az alkotás Köztérképen elérhető műlapját jegyző fehérvári műkincskutató leírta:
„Az előadóterem hátsó falát teljes egészében beborító alkotáson tíz személyt véltem felfedezni, melyből nyolc felnőtt és kettő kisgyermek. A legtöbb felnőtt kezében az egészségvédelemmel kapcsolatos tárgy látható, szakirányú ismereteim hiányában nem is tudom mindegyiket beazonosítani. A murália 1967-ben készült, az intézmény által betöltött szerepkört, az egészségvédelmet szimbolizálja.”
Az alkotás szerencsére kiváló állapotban maradt fent. A hosszú évek alatt mindössze egy fűtéskorszerűsítés alkalmával elvezetett cső rontott a látványát.
Paizs László további kiváló munkáival ide kattintva ismerkedhettek meg.