Egyre népszerűbbek a REpontok országszerteEgyre népszerűbbek a REpontok országszerte
A MOHU 2023. július 1-jei indulásakor azt a célt tűzte ki maga elé, hogy az italcsomagolások – mint például a palackok, alumíniumdobozok és üvegek – legalább 90%-át visszaváltják. Ez a cél nagy kihívást jelent, de a nemzetközi tapasztalatok alapján az első évre 70%-os visszaváltási arányt tűztek ki, amely napi szinten 6-7 millió palack visszaváltását jelenti.
Szeptember elejére már sikerült elérni a napi 6-7 millió visszaváltást, ami az előrejelzéseknek megfelelően alakult. Ez a kezdeti siker azt mutatja, hogy a folyamat jól halad, bár minden érintett fél – beleértve a boltokat, a logisztikai partnereket és a bankokat – még tanulja és fejleszti a rendszert.
A visszaváltási rendszer használata egyszerű és többféle módon is elérhető a vásárlók számára mondta el Ozoli Gábor a MOHU szóvivője.
- A legnépszerűbb opció az, amikor a vásárlók az automatába bedobott palackok után egy bónuszt, azaz vouchert kapnak, amelyet az adott boltban vagy bolthálózatban levásárolhatnak. Ezzel módszerrel augusztus közepéig a vásárlók már 6 milliárd forintot vásároltak le.
- Egy másik, Magyarországon egyedülálló lehetőség, hogy a visszaváltási díjat közvetlenül a bankszámlára utalják, amelyhez a felhasználóknak regisztrálniuk kell egy applikációban. Ebben az esetben a visszaváltásért járó összeg 30 másodperc és 1 perc között jelenik meg a számlán.
- Ezenkívül lehetőség van arra is, hogy a visszaváltási összeget jótékonysági célokra ajánlják fel. Itt három gyerek gyógyítással foglalkozó kórháznak lehet felajánlani az összeget, azt látjuk, hogy ez itt szeptemberben közel 40 millió forint, de ez is folyamatosan fog nőni. A legnépszerűbb visszaváltási megoldás a hazai visszaváltóknál a voucher. Ezt követi a visszautalás amit egy 10-15% használ szívesebben, és egyelőre még kevesen, egy ilyen 0,4-05% aki jótékony célra adja.
A visszaváltási rendszer egyre népszerűbb Magyarországon, jelenleg mintegy 3300 ponton érhető el.
Különösen fontos a boltok számára, hogy lehetőség nyílik a visszaváltásra, mivel ez vonzza a vásárlókat. A legnagyobb boltok számára kötelező visszaváltó automatát telepíteni, de a kisebb boltok esetében ez önkéntes. Romániában például minden boltban kötelező visszaváltási lehetőséget biztosítani, Magyarországon azonban a boltok maguk dönthetnek erről. A MOHU arra ösztönzi a 200 négyzetméternél nagyobb boltokat, hogy telepítsenek ilyen automatákat. A kisebb boltok számára pedig a kézi visszaváltás lehetőségét kínálják fel, amely során az összeg levásárolható a boltban. Már mintegy ezer kisbolt csatlakozott a rendszerhez, és ez a szám várhatóan tovább növekszik.
A MOHU-nak nagyon fontos az, hogy ahol van automata, ott az automaták környéke tiszta legyen, az automatákat rendszeresen ürítsék. Mondjuk, hogy ne legyen az, hogy mondjuk áll az automata és fennakadás van. Mondjuk bezárják az ajtaját. Tehát hogy ezért a boltoknak minden egyes palack után a MOHU kezelési díjat fizet. És a kezelés, a mindennapi kezelés működtetése az a boltok feladata, úgyhogy ha valahol azt látjuk, hogy éppen nem megy az automata, akkor bátran szóljunk a bolt munkatársának, és ő segíteni fog nekünk - mondta el Ozoli Gábor aki hozzátette, a MOHU visszaváltási rendszere jól halad Magyarországon, és reálisnak tűnik az a cél, hogy három éven belül az italcsomagolások 90%-át visszaváltsák.