Ahol papi generációk sora lelt végső otthonra az aktív évek után Ahol papi generációk sora lelt végső otthonra az aktív évek után
Évszázados freskókat őriznek a falak a Belváros közepén, az Országos Papi Otthon épületének története ugyanis az 1700-as évek elejéig nyúlik vissza. A török kor pusztítása után a rendházat és templomot a karmeliták építették fel, később pedig a papnevelés helyi központjává vált az épület és a benne található templom. Az ötvenes évek elején azonban a honvédség kezébe került az épület és katonai tiszti szálló működött itt – ekkoriban fogalmazódott meg az igény arra, hogy az egyházmegyék - hasonlóan a háború előtti időszakhoz - újra gondoskodjanak saját, idős papjaikról - mondja Mózessy Gergely egyháztörténész: "1953-ban nagy erőfeszítések után nyílt meg egy országos gyűjtőkörű, egyházmegyés papoknak szóló papi otthon, kicsit a Pannonhalmi szerzetesek szeretetotthonának mintájára. Ez azonban Hódmezővásárhelyen működött és nem volt túl nagy. Ez az intézmény volt az, ami aztán egy évvel később, amikor a Fehérvári katonaságot sikerült kirakni az épületből, egykori szemináriumi épületből, átköltözött Fehérvárra és fogadott lakókat is."
Méghozzá rengeteg lakót, hiszen feljegyzések szerint 1993-ban, az otthon negyvenedik évfordulóját megelőzően, már az 500. lakó költözött be a házba.
Az évtizedek során tehát papi generációk sora lelt itt végső otthonra az aktív éveket követően – erről már Spányi Antal, megyéspüspök beszélt a otthon hetvenedik évfordulója kapcsán szervezett konferencián.
"Egy – egy szobában, hárman, négyen is laktak, a hosszú folyosókon pedig csak egy- egy vizesblokk volt, amely sokszor nehéz helyzetet jelentett az idős, sokszor beteges atyák számára. Sok-sok évvel később sikerült ezt az épületet felújítani, ugyanakkor az értékeket megőriztük és be is tudjuk mutatni." - fogalmazott ünnepi beszédében Spányi Antal, megyéspüspök.
A már említett átalakításnak köszönhetően országosan egyedülálló színvonalú, papi otthont alakítottak ki Székesfehérváron, közben pedig nyitottak a világi ellátottak felé is. Jelenleg a 54 lakója van az otthonnak, melyből 8 atya éli nyugdíjas éveit a falak közt.
"Minden nap van szemtise kétszer is, a saját kis kápolnánkban, melyeket az itt élő atyák tartanak. Ezeken a szentmiséken a kollégáink és világi férfi lakóink is részt vehetnek igény szerint. A hozzánk épült Szemináriumi templomban is az atyák tartanak szentmisét: szombat délután és vasárnap délelőtt. Ez a város lakossága számára is nyitott" - mesélt a mindennapokról Barna Tímea, intézményvezető.
Az idén 70. évfordulót ünneplő otthonban zajló munka minőségét jelzi, hogy az utóbbi években duplájára emelkedett a várólisták száma az intézményben.