A Velencei-tóban is megjelent a rákpestist terjesztő invazív rákfaj
Fehérvár Médiacentrum fotója
Tar Károly/FTV
A Velencei-tóban is megjelent a rákpestist terjesztő invazív rákfaj

A díszállatként behozott rák komoly ökológiai kockázatot hordoz. A természetes vizekben gyorsan szaporodik és kiszoríthatja az őshonos fajokat.

A vörös mocsárrák (Procambarus clarkii), más néven kaliforniai vörösrák újabb helyszíneken bukkant fel Magyarországon – ezúttal már a Balaton és a Velencei-tó térségében is megtalálták a szakemberek. Az Amerikából származó invazív faj jelenléte komoly kihívást jelent a hazai vizek őshonos rákfajai és a teljes ökoszisztéma szempontjából.

A Magyar Haltani Társaság októberi felmérésének eredményeként több példányt is találtak Balatonfűzfő és Balatonfüred belterületén, felszíni vízelvezető csatornahálózatokban. A Balatonhoz tartozó zsombékos, puhafás ligeterdőben is előkerültek fiatal és kifejlett példányok. Siófoknál, egy csatorna bekötésénél pedig egy elpusztult hímet és három fiatal rákot gyűjtöttek be.

Nem ez az egyetlen aggasztó fejlemény. Tavaly decemberben lakossági bejelentés alapján Gárdony belterületén is végeztek vizsgálatokat, ahol szintén sikerült kimutatni a vörös mocsárrák jelenlétét. A szakemberek két ponton is megtalálták az állatot egy termálvízzel terhelt felszíni csatornában, sőt, a Velencei-tóhoz kapcsolódó csatornatorkolatnál is előkerült.

A Sokszínű Vidék szerint az újabb előfordulások is azt mutatják, hogy a faj egyre több, sokszor egymástól távoli, olykor elszigetelt vízterületen jelenik meg. A Magyar Haltani Társaság úgy fogalmazott: „eredményeink sajnos újfent igazolják, hogy a vörös mocsárrák az urbanizációs hatásoknak kitett élőhelyeken bárhol megjelenhet az országban”.

Az inváziós rákfaj díszállatként is elterjedt, és az első magyarországi észlelése óta már számos termálvizű, illetve városi környezetben is megjelent. Kiváló alkalmazkodóképességének köszönhetően gyorsan terjed, és rövid idő alatt nagy egyedszámot ér el, ezzel tovább nehezítve a természetes élőhelyek megőrzését.

A Magyar Haltani Társaság szerint mára több tízlábú rákfaj is terjed természetes úton a hazai vízrendszerekben. Egyes fajok emberi beavatkozás – például felelőtlen szabadtéri tartás vagy nem megfelelő haltelepítés – miatt újabb és újabb helyszíneken bukkannak fel.

A vörös mocsárrák jelenléte nemcsak az őshonos folyami rák (Astacus astacus), hanem a kecskerák (Pontastacus leptodactylus), valamint a Velencei-tónál található Császár-víz rákállományai számára is komoly kockázatot jelent. A faj ugyanis aktívan terjesztheti a rákpestist (Aphanomyces astaci), amely súlyos veszteségeket okozhat a helyi populációkban.

A kutatók szerint a vörös mocsárrák további terjedése befolyásolhatja a tavakhoz kapcsolódó élőhelyek ökológiai állapotát, valamint a meder, a partfalak és a vízelvezető csatornahálózatok állapotát is.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek