Házi szappan: csábító illat, különleges forma és tökéletes állag – tartósítószer nélkül!Házi szappan: csábító illat, különleges forma és tökéletes állag – tartósítószer nélkül!
Mariann pont három évvel ezelőtt készítette el első szappanjait. Hogy honnan jött az ötlet?
„Jó pár éve csak és kizárólag natúr kozmetikumokat használunk a családban.” – mesélte – „Szeretném a gyerekeinket és magunkat is a lehető legkevesebb mérgező anyagnak kitenni. Így amiből létezik egészségesebb, abból inkább azt használjuk. Ki akartam próbálni a szappangyártást, miután láttam nővérem gyönyörű szappanjait. Az első alkalom után úgy megtetszett, hogy azóta mindig én főzöm magunknak. Mellesleg nagyszerű ajándék is karácsonyra vagy egyéb alkalmakra.”
Ajándéknak is nagyszerű a házilag készült szappan. (Fotó: Fábiánné Nagy Mariann)
A három gyermekes anyuka induláskor a nővérétől kapott egy nagyszerű alapreceptet, majd utána olvasott, hogy mire kell ügyelni a művelet során, s elvégzett egy szappanfőző tanfolyamot is. Az alaprecepthez – tanulmányai során megszerzett ismeretek alapján – többféle színező- és illatanyagot kever, s így jönnek létre a finomabbnál finomabb kompozíciók. (Élhetünk e minőségi jelzővel a szappanok lágysága okán.) Kísérletezgetés közben aztán más recepteket is felhasznált ekcémára való, folttisztító vagy sószappan készítéséhez.
Gyönyörű szappan.. (Fotó: Fábiánné Nagy Mariann)
Mint mesélte, kedvence a szegfűszeg illatú, mákos-testradíros szappan. Mindig ilyet csinál magának, mert azt vette észre, hogy a szegfűszegnek marad meg legtovább az illata, és nagyon szeret ilyen finom illatfelhőben fürdeni.
Csodás szappanok Marianntól.... (Fotó: Fábiánné Nagy Mariann)
„Az egész családom kizárólag csak szappant használ!” – mondta – „Meggyőződésem, hogy azért is van ennyi bőrbetegség manapság, mert mindenki tusfürdővel fürdik, és egyéb káros összetevőktől hemzsegő kozmetikumokat használ. A tusfürdők nem tisztítanak eléggé, mert nem távolítják el az elhalt hámsejteket. Azonban túl sok zsiradékot oldanak le a bőrfelszínről. Míg a szappan lúgos kémhatása miatt elpusztítja a bőr felületén élő kártevőket, így fertőtlenít és hatékonyan tisztít. Eltávolítja az elhalt hámsejteket és a tévhittel ellentétben nem szárít, hanem hidratál.”
A szappan fertőtlenít és hatékonyan tisztít (Fotó: Fábiánné Nagy Mariann)
Elveinek megfelelően Mariann csak természetes anyagokkal dolgozik: szappanjainál az alapanyagok növényi zsírok, olajok (sheavaj, kókuszolaj, kakaóvaj, olívaolaj stb.) Illatanyagnak száz százalékos tisztaságú illóolajokat használ, színezéknek pedig szintén természetes alapanyagú adalékokat, amik amellett, hogy dekoratívabb lesz tőlük a szappan, jótékony hatással vannak a bőrre is.
Mariann csak természetes anyagokkal dolgozik (Fotó: Fábiánné Nagy Mariann)
Ilyen például a spirulina por, vörös agyag por, holt-tengeri iszap por, kakaó. De igazából csak a fantáziánk szabhat határt annak, hogy mit rak bele: reszelt étcsokoládé, mák, kókusz reszelék, luffa szivacs, szárított körömvirág vagy levendulavirág a kertből is tökéletes lehet. Miután vannak kecskéi, ő mindegyik szappanba kever kecsketejet is, ami többek között szépítő, gyulladáscsökkentő és bőrregeneráló hatású.
Akiknek ajándékozott már szappant, azok nagyon értékelték a szilikon formában készített változatokat: főként a gyermekek, akik kimondottan kedvelik az állat-figurás darabokat. Nekik általában natúr olíva szappanokat készít Mariann.
A gyerekek nagyon szeretik az állat-figurás darabokat (Fotó: Fábiánné Nagy Mariann)
A folytatásból kiderül majd, hogy hogyan készíthetünk otthon mi is szappant (magunknak vagy ajándékba), hogy mennyi idő kell egy szappan „éréséhez”, s persze nem maradhat el Mariann szappan-receptje mellől néhány titkos fortély felfedése sem.