Fair21 °C
2019. október 22. kedd Előd
Menü

Ma már nem tabu az andrológia

Ma már nem tabu az andrológia
Ha problémánk van, bátran forduljunk andrológushoz (Fotó: newsweek.com)

Írásunkban arra szeretnénk fényt deríteni, hogy mit is jelent pontosan és mivel foglalkozik az andrológia? Ebben dr. Soós Zita, a LIFE Egészségcentrum andrológusa lesz segítségünkre.

Teljesen szokványos dolognak számít, ha egy nő foglalkozik az egészségével: rendszeresen jár nőgyógyászhoz, esetleg egyéb megelőző szűrővizsgálatokon (például mammográfia) is részt vesz. Nem tudni miért, de régebben még egyáltalán nem volt jellemző ugyanez a felelősségteljes magatartás a férfiakra. Vagy inkább úgy fogalmazhatnánk, hogy modern egészségszemlélet, egészségtudatos társadalmi elvárás ide vagy oda: a férfiak egymás között tabu témaként kezelték az ilyen jellegű vizsgálatokat. Ezért aztán – noha egy időben felfedezett betegség nemre való tekintet nélkül életet menthet - a nőkhöz képest jóval ritkábban látogattak el megfelelő szakorvoshoz.

Talán manapság, különösen az elmúlt évtizedben, már változni látszik a helyzet, a férfiak is jobban foglalkoznak az egészségük megőrzésével, a betegségek megelőzésével. Gyermekigény esetén egyre elfogadottabb, hogy nem csak a nőt kell kivizsgálni, hanem a férfi partnernél is szükség van vizsgálatokra. Egyre elterjedtebb, hogy amennyiben a nőnél nincs korábbról ismert nőgyógyászati eltérés, akkor a férfi andrológiai véleményezésével kezdődnek a meddőség miatti vizsgálatok. Talán a szélesebb körű tájékozottság, a média hatására a férfiak is bátrabban fordulnak szakemberhez merevedési gondjaik, ejakulációs problémák miatt.

Mit jelent és milyen területekkel foglalkozik konkrétan az andrológia?

Az andrológia, azaz férfigyógyászat a férfiak egészségével, férfi-problémákkal, főként a nemi szervek megbetegedéseivel, a férfi megtermékenyítő képességével és szexualitásával foglalkozó szakág. Magyarországon a negyvenes évek elején alakult ki, beillesztve az urológiába. Az egyre növekvő igény miatt 2004-től hazánkban is önálló szakként működik és Székesfehérváron (például a LIFE Egészségcentrumban) is elérhetők az andrológiai szolgáltatások.

A tágabb meghatározáson belül milyen konkrét problémákkal, férfias témakörökkel, férfiakra jellemző – sokszor általuk titkolt – betegségekkel találkozhatunk leginkább?

Andrológiai rendelésen a férfi nemzőképesség vizsgálatával, az infertilitás okainak felderítésével, merevedési és ejakulációs zavarokkkal foglalkozunk. De próbálunk segíteni azoknak a férfiaknak is, akik a férfi-klimaxból adódó problémáikkal vagy a férfi fogamzásgátlással kapcsolatban fordulnak hozzánk.

Európában 50%-ban található férfi-oldali ok a meddőség hátterében (Fotó: divany.hu)
Európában 50%-ban található férfi-oldali ok a meddőség hátterében (Fotó: divany.hu)

Mikor beszélhetünk egy párkapcsolatban a férfi meddőségéről?

Meddő kapcsolatról beszélünk, ha rendszeres, aktív szexuális életet élő, fogamzásgátlási módszereket nem használó, heteroszexuális párnál 1 éven belül nem alakul ki terhesség. Számadatok szerint Európában a kapcsolatok 15%-ában nem jön létre terhesség egy esztendőn belül. Ezeknek a gyermektelen kapcsolatoknak hozzávetőlegesen 50%-ában található férfi-oldali ok a meddőség hátterében.

Milyen konkrét okok vezethetnek a férfiak meddőségéhez?

A férfi meddőség eredetére az esetek 30-40%-ában a tudomány mai állása szerint nem derül fény. Az infertilitás (meddőség) ismert okai például a here hiánya (szerzett vagy veleszületett), vagy a hereleszállási zavarok. Gyakoriak a genetikai eltérések: például a kromoszómák számbeli vagy szerkezeti eltérései. Sokszor találkozhatunk a nemi szervek gyulladásos megbetegedéseivel, rendszerbetegségekkel (páldául veseelégtelenség), heredaganattal vagy daganatos megbetegedések kezeléseinek következményeként jelentkező infertilitással (chemotherapia, sugárkezelés), here visszértágulattal, szexuális (ejakulációs és merevedési) zavarokkal, hormonális zavarokkal a meddőség hátterében. Végül, de nem utolsó sorban az életmódi tényezők, például alkohol, nikotin, kábítószerek, doppingszerek gyakori fogyasztása is nagyban befolyásolhatják egy férfi nemzőképességét.

Ha egy férfi rászánja magát és orvoshoz fordul, mire számíthat? Miből áll a férfiak esetében egy meddőségi vizsgálat?

A meddőség miatt jelentkező férfiak kivizsgálása több lépésből áll. Először a páciens kikérdezése (korábbi betegségek, műtétek, kezelések, életmódbeli tényezők, környezeti ártalmak felderítése), majd a nemi szervek fizikális vizsgálata következik. Fontos a spermavizsgálat elvégzése (ondó vizsgálata mikroszkóp alatt), melynek során az ondó mennyiségét, állagát, a hímivarsejtek (spermiumok) számát, mozgását, szerkezetét vizsgáljuk. Amennyiben szükséges, kiegészítő vizsgálatokat is kell végezni: például hormonvizsgálatok, ultrahang, genetikai vizsgálatok, immunkémiai-, biokémiai vizsgálatok.

Ma már nem tabu az andrológia

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Most olvassák

Ez van

A hét embere

 • Szésfehérváron is elkezdődnek ma a megemlékezések
  Szésfehérváron is elkezdődnek ma a megemlékezések
 • Ingyenes jogi tanácsadást szervez a Budapesti Ügyvédi Kamara
  Ingyenes jogi tanácsadást szervez a Budapesti Ügyvédi Kamara
 • Szívügyünk Fehérvár - nagyszabású szűrőnap lesz városunkban
  Szívügyünk Fehérvár - nagyszabású szűrőnap lesz városunkban
 • Az Árpád-kori oklevelekről szólt a Városi Levéltár és Kutatóintézet konferenciája
  Az Árpád-kori oklevelekről szólt a Városi Levéltár és Kutatóintézet konferenciája
 • Hétvégén rendezik a Paál István Fesztivált
  Hétvégén rendezik a Paál István Fesztivált
 • Makovecz Imre munkássága előtt tisztelegnek
  Makovecz Imre munkássága előtt tisztelegnek
 • Többfelé javult a szmoghelyzet, de Debrecenben és Nyíregyházán továbbra is egészségtelen
  Többfelé javult a szmoghelyzet, de Debrecenben és Nyíregyházán továbbra is egészségtelen
 • Kárpát-medencei fiatalok rójaák le tiszteletüket az 56-os hősök előtt
  Kárpát-medencei fiatalok rójaák le tiszteletüket az 56-os hősök előtt

Eseménynaptár

 • Kőnél keményebbek - ünnepi műsor Székesfehérváron
  Kőnél keményebbek - ünnepi műsor Székesfehérváron
 • Lezárult a nyomozás a csaknem négy éve történt párizsi merényletek ügyében
  Lezárult a nyomozás a csaknem négy éve történt párizsi merényletek ügyében
 • Játéktörténeti konferenciát rendeztek a Hetedhét Játékmúzeumban
  Játéktörténeti konferenciát rendeztek a Hetedhét Játékmúzeumban
 • Ma kezdődnek az október 23-ai központi megemlékezések
  Ma kezdődnek az október 23-ai központi megemlékezések
 • Szűrt napsütés várható 24 fokos hőmérséklettel
  Szűrt napsütés várható 24 fokos hőmérséklettel
 • Október 27-ig lehet jelentkezni az Ady-versenyre
  Október 27-ig lehet jelentkezni az Ady-versenyre
 • Jobb a levegő Székesfehérváron
  Jobb a levegő Székesfehérváron
 • Hétfőn sem vette napirendre a brit parlament alsóháza az új Brexit-megállapodást
  Hétfőn sem vette napirendre a brit parlament alsóháza az új Brexit-megállapodást
 • Az energiaellátás függőségének csökkentése áll a készülő nemzeti energiastratégia középpontjában
  Az energiaellátás függőségének csökkentése áll a készülő nemzeti energiastratégia középpontjában
 • Idén is elindítja Fűts okosan! című tájékoztató kampányát az Agrárminisztérium
  Idén is elindítja Fűts okosan! című tájékoztató kampányát az Agrárminisztérium
 • HÍRADÓ 2019. október 21.
  HÍRADÓ 2019. október 21.
 • Felfüggesztették Varju László mentelmi jogát
  Felfüggesztették Varju László mentelmi jogát
 • Árpád-kori oklevelekről tartottak előadást a Levéltárban
  Árpád-kori oklevelekről tartottak előadást a Levéltárban