Licsi: vágykeltő, kedélyjavító és fogyasztó - Ezeket a recepteket próbáld ki!Licsi: vágykeltő, kedélyjavító és fogyasztó - Ezeket a recepteket próbáld ki!
A licsiről már a múltkor írtam, hogy nagyon elterjedt és kedvelt gyümölcs – Kínán kívül - Indiában, Vietnam északi részén, a Fülöp-szigeteken, Latin-Amerikában, Ausztráliában, Új-Zélandon is. A Réunion szigeten 1764-ben kezdték meg a termesztését Joseph-François Charpentier de Cossigny de Palma-nak köszönhetően, majd Madagaszkárra is „átvándorolt”, s ez utóbbi lassan fő termelővé vált.
Kínában a licsifák tavasszal virágoznak és nyáron hoznak termést. Termőterületén szinte minden részét hasznosítják: a termésen kívül a levelét, a kérgét, sőt, még a gyökerét is, melyet a gyógyászat kiemelkedő fontosságúnak tart.
A licsiben nagyon sok vitamin, rost, antioxidáns található, mely egészségügyi szempontból rendkívül előnyös. Több C-vitamin van benne, mint a citromban vagy a narancsban, (100 g-ban 72 mg – 87 %) és ez segíti a sebgyógyulást, a csontok, fogak épségének megőrzését. Napi 4-5 licsi már fedezi a szervezet napi C-vitamin szükségletét.
Jelentős mennyiségű a kálium-tartalma is, és több rostot juttat a szervezetünkbe, mint egy alma (100 g-ban 1,3 g rost). Kalciumban (5 mg – 1%), magnéziumban (10 mg – 3 %), foszforban (31 mg 4 %) is gazdag. A réz, mangán (0,055 mg), folsav és a C-vitamin szabályozza a vérkeringést.
Nagy mennyiségű béta-karotint is tartalmaz: ez erősíti az immunrendszert, javítja a máj és egyéb szervek működését. Csekély mennyiségben B1-vitamint is tartalmaz.
Energiatartalma: 66 kcal, 276 kj/100 gramm! 100 g gyümölcs 16,5 g szénhidrátot, 0,4 g zsírt és 0,8 g fehérjét juttat szervezetünkbe. – Mivel nem tartalmaz telített zsírokat, és rostban gazdag, kiváló étek a fogyni kívánóknak!
A licsiben lévő flavonoid és quercetint antioxidánsok a szívbetegség és a rák gyógyításában nyújthat segítséget: a sejtek károsodhatnak a szabad gyökök miatt, ám az antioxidánsok védelmet nyújtanak.
Az említett tápanyagok és szerves vegyületek miatt több országban egészségügyi és gyógyászati célokra is használják a licsit. Őshazájában legendák szólnak arról, hogy milyen hatásos kedélyjavító (depresszió esetén gyakran nyúlnak hozzá), egészségmegőrző és vágykeltő!
A francia tudósok pedig kutatásokkal bebizonyították, hogy a licsi minden eddig ismert növénynél többet tartalmaz a növényi polifenolokból, amelyek a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében, a koleszterinszint, valamint a vérnyomás csökkentésében kulcsfontosságú szerepet játszanak.
A licsit fogyaszthatjuk nyersen, befőttként vagy aszalva. Készülhet belőle lekvár, szirup, öntet, zselé, saláta, sütemény, fagylalt, de párolva és teaként is nagyon ízletes. Aszalva főként Kínában és Indiában kínálják – tea mellé. (A napon vagy a kályhákban szárítják ki a gyümölcsöt.) Kelet-Ázsiában jégkrémet és különböző édesipari termékeket állítanak elő belőle, s több helyütt likőr, licsibor lesz a végeredmény.
A mojito koktélnak van egy változata, a Licsi-mojito, amelyet mi is elkészíthetünk otthon!
Hozzávalók:
2 db lime
2 db licsi
6-8 db friss mentalevél
½ dl fehér rum
1½ dl szódavíz
2 teáskanál licsiszirup
jégkocka
Elkészítés: Fogjunk egy nagy poharat, tegyünk az aljára mentaleveleket, törjük össze, öntsük fel licsi sziruppal, szódavízzel, rummal. Facsarjuk hozzá fél lime levét, s keverjük fel alaposan! A maradék lime-ot daraboljuk fel, és a két megpucolt licsivel együtt dobjuk a pohárba egy kis jég kíséretében.
A muffin is népszerű desszert, és természetesen van „licsi-változata” is!
Hozzávalók:
18 dkg finomliszt
2 teáskanál sütőpor
2½ dkg kókuszreszelék
6 dkg porcukor
1 doboz cukorszirupban eltett licsi a leve nélkül (20 dkg – vagy ugyanennyi friss)
1 db közepes méretű tojás
2 dl tej
6 dkg olvasztott, jó minőségű vaj
Elkészítés: Melegítsük be a sütőt 180 fokra. Keverjük össze a lisztet, sütőport, cukrot, kókuszreszeléket. Verjük fel a tojással a tejet, csurgassuk hozzá az olvasztott vajat, majd keverjük össze a lisztes eleggyel, és a villával összetört licsivel. Kanalazzuk a muffin formákba és 12-15 perc alatt süssük aranyszínűre.
A családom az ostyákat is nagyon szereti. A hagyományos diós-cukros változat helyett most egy kókuszos-licsis receptet ajánlok mindenki figyelmébe:
Hozzávalók:
- 2 csésze kókuszreszelék
- 2 tojásfehérje
- 1/3 csésze liszt
- 1/3 csésze cukor
- 300 g tejföl
- 1 kiskanál vaníliaaroma
- 2 kiskanál porcukor
- 450 g licsi, hámozva
Elkészítése: Melegítsük elő 190 fokra a sütőt. Keverjük össze a lisztet, kókuszt, cukrot és a tojásfehérjét. Tegyünk kis halmokat egy sütőpapírral kibélelt tepsibe, s nyomkodjuk szét laposra, „ostya-szerűre”. 15-20 percig süssük készre. Porcukros tejföllel tálaljuk!
Végül jöjjön egy leves recept is!
Hozzávalók:
- 20-25 szem friss licsi
- 1 kanál nyers nádcukor
- 6 dl víz
- 1 mokkáskanál chilipehely
- 1 mokkáskanál Himalája só
- 1 mogyorónyi gyömbér reszelve
- 2 dl kókusztej
- 1 szál friss koriander
Pucoljuk meg a licsit, vágjuk kockákra. A nádcukrot karamellizáljuk egy lábasban, majd dobjuk rá a gyümölcsöt és öntsük rá a vizet. Ha a licsi már nagyon puha, akkor fűszerezzük és sűrítsük kókusztejjel. Ha kész, turmixoljuk össze és korianderrel díszítsük. Hűtve az igazi!