Hogyan lehet a muskátli virága egész nyáron szép és dús?Hogyan lehet a muskátli virága egész nyáron szép és dús?
Bár kora tavasszal 10 darabos tálcás, fiatal palántákat vásárolhatunk, az évszak közepétől, végétől már erősebb, nagyobb, virágzó tövekhez is hozzájuthatunk. Ezek jobban viselik a környezet viszontagságait.
Figyeljünk oda, milyen edénybe és földbe ültetjük
A kertészetekben rengeteg méretű, formájú és színű balkonládából, akasztós cserépből választhatunk. Fontos, hogy az edények alján legyen lyuk, hogy a felesleges víz eltávozhasson. Ha az előző évi edényt használjuk, mindenképp mossuk ki és fertőtlenítsük. Az ültetéshez használjunk muskátli földet, így a növény a megfelelő táptalajt kapja. Ha a tavalyi, átteleltetett töveket ültetjük újra, rázzuk le a régi földet a gyökerekről és ültessük őket friss földbe.
Fény és meleg igényes növény
Tegyük napos helyre, ahol legalább fél napig éri a napfény! Ha árnyékos helyre kerül, nem virágzik megfelelően. A muskátli nem tartozik a kifejezetten vízigényes növények közé, ám nyári hőségben előfordulhat, hogy naponta kétszer is öntöznünk kell. Lehetőség szerint kora reggel, vagy késő este öntözzünk, nehogy a növény levelei megégjenek.
Hogy egész nyáron virágozzanak
A töveket lássuk el folyamatosan tápanyaggal. Az ültetés után egy hónap elteltével heti egyszer öntözzük tápoldattal vagy kéthetente szúrjunk a tövek mellé egy-egy táprudat. Az elnyílt virágokat távolítsuk el a növényekről, mert gátolják az új virágok kialakulását. Futó muskátli esetében egy nyáron kétszer vágjuk vissza a hajtásokat a felére, hogy szép dúsak legyenek. A nyár végén dugványozással próbálkozhatunk a szaporításával.
Az eredetileg Dél-Afrikából származó, Európában pedig a 18. században megjelent muskátli (Pelargonium) ma talán a legnépszerűbb balkonnövény hazánkban, melynek tartása egyáltalán nem nehéz, csak kis odafigyelést igényel.