Mézeskalács másként: egy ötvenéves családi recept titkaiMézeskalács másként: egy ötvenéves családi recept titkai
Mézeskalács, de nem úgy, ahogy gondolnátok! Első kézből hoztunk most nektek egy kipróbált, sőt, mondhatni, évtizedeken keresztül tesztelt receptet.
Gasztro rovatunkban szerkesztőségünk tagjainak számos jól bevált családi receptját osztottuk már meg veletek. Most viszont még bennünket is nagy meglepetés ért, amikor a Fehérvár Médiacentrum irodavezetője, Kiss Mária egy nagy tál csábítóan illatozó süteménnyel lépett be szerkesztőségünk ajtaján.
A karácsonyra is ideális finomságot ugyanis nemcsak hogy megkóstolhattuk befalhattuk az utolsó morzsáig, hanem Marcsi a titkos családi receptet és a sütemény szívmelengető történetét is megosztotta velünk. Mi pedig most veletek.
'A recept a '70-es évek közepén íródott, került a családi gyűjteménybe. 50 évvel ezelőtt nem volt lehetőség internetről recepteket gyűjteni, hanem jobbára a munkahelyen, összejöveteleken cseréltek gazdát a receptek és az ötletek. Természetesen majdnem minden esetben volt kóstoló is! - mesélte Marcsi. - Anyukámnak volt egy idős kolléganője, férjének ez a süti volt a kedvence és amint beköszöntött a tél ezt a sütit hetente elkészítette neki. Én egy kicsit továbbfejlesztettem, kandírozott gyümölcsökkel és különleges keleti fűszerekkel, de az alap recept is nagyon finom.
A neve „mézeskalács”, de ne a kalács kép jelenjen meg a lelki szemeink előtt. Teljesen sima tepsibe, tortaformába kell kisütni és egy tömörebb piskóta állagot kapunk."
Hozzávalók:
25 dkg méz
10 dk vaj
6 db tojás
12 dkg cukor
25 dkg liszt
1 kk szódabikarbóna
1 tk fahéj
1 kk kardamon, csipet őrölt szegfűszeg
+ kandirozott gyümölcs, mazsola egy marokkal
a tetejére pedig 15-20 dkg vágott dió
25 dkg mézet 10 dkg vajjal meglangyosítunk és kihűtjük
6 szobahőmérsékletű tojásból 4-nek, a fehérjéjét kemény habbá verjük és félrerakjuk.
2 egész tojást, 4 tojássárgáját 12 dkg cukorral fehéredésig kikeverünk
Ha kihűlt a méz és vaj keverék, akkor össze is keverhetjük a következőkkel:
25 dkg lisztet (bármilyen liszt, lehet vegyesen is, zabpehely liszttel is működik, de úgy nagyon szétesős tésztát kapunk) 1 kávéskanál szódabikarbónával, 1 teáskanál fahéj, 1 kávéskanál kardamommal összekeverünk, ha ez megvan, akkor mehet még hozzá a 4 tojás kemény habja és a kandírozott gyümölcsök.
Tepsibe rakjuk (20x30 cm) és a tetejét kb.15-20 dkg vágott dióval vagy mogyoróval megszórjuk.
Lassú tűzön kell sütni. Ha kihűlt porcukorral szórjuk meg.
(hagyományos gáztűzhely 50 perc 150-160 fok, más „szuperszonikus” sütőben kb. 20 perc)
Ideális egy hideg téli délutánokon, egy forró bögre tea mellé.