Mezei zsurlóval és kakukkfűvel a torokfájás ellenMezei zsurlóval és kakukkfűvel a torokfájás ellen
A torokfájás gyógynövényekkel való kezelésének első részében a zsályáról írtam, most pedig nézzük tovább a természetes segítőket!
Mezei zsurló
A mezei zsurló (Equisetum arvense) Magyarország leggyakoribb zsurlófaja. Szereti a nedves réteket, a szántókat, erdőszéleket, az árokpartokat, patakpartokat. Sokszor irtani is kell a gazdáknak, mert képes elterjedni a belvizesedésre hajlamos szántóföldeken.
A népnyelv hívja vesefűnek, surlófűnek, ólomsimítófűnek, sikárlófűnek, kannamosófűnek, békarokkának is. Kovasav tartalma magas, ezért érdes, kemény a tapintása. Az „ólomsimítófű” elnevezés is innen ered: már a rómaiak ezzel fényesítették, súrolták az ónedényeket. Persze, nemcsak tisztításhoz használták őseink!
A népi gyógyászatban nagy becsben tartották vérzéscsillapító hatása miatt. Tudományos kutatások igazolják, hogy hatásos vese- és hólyagproblémák esetén, ideggyengeségkor, depressziónál, légúti problémánál. Kiváló vizelethajtó, vértisztító, salaktalanító, izzasztó, helyreállítja az emésztést, gyógyítja a sebeket, segít a vesemedence-gyulladáskor, hüvelyi fertőzések megjelenésekor. Köszvényes embereknek is ajánlott, hajhullásra is javasolni szokták, valamint gyenge és töredező körömnél, az ödémás lábakra, a fogíny gyulladására is javallott.
Mindemellett legyőzhetjük vele a mandulagyulladást és a köhögést is. Sőt, torokfájáskor is nagyon hatásos, ha gargalizálunk vele.
A gargalizáláshoz tegyünk egy púpozott teáskanál zsurlót 2 dl forró vízbe, majd 1-2 perc múlva szűrjük le és naponta többször is öblögessünk vele!
Figyelem! Krónikus szív- és vesebetegeknek nem ajánlott a mezei zsurló teájának fogyasztása, és nem keverendő össze a mocsári zsurlóval, mely mérgező!
Flavonoidokat, kovasavat (8-10% szilícium tartalom), dikarbon savakat, mangánsókat, alkaloidokat (palusztrin, nikotin), káliumkloridot, alumíniumkloridot, szaponinokat (equisetonin), szerves savakat (akonitsav, oxálsav, almasav), kávésav-észtert is tartalmaz.
A mezei zsurló fiatal hajtásait június-augusztus folyamán érdemes begyűjteni.
Kakukkfű
A kakukkfű nagyon olcsón beszerezhető, rendkívül értékes gyógynövény. Szárazságtűrő és fényigényes. Nevelhető sziklakertekben, kővályúkban, kőfalakon is. Télálló, fagytűrő növény. Magvetéssel, tőosztással, félfás dugványozással is szaporítható.
Ízesíthetjük vele az ételeinket, emellett az egyik legősibb gyógynövény. Neve a latin „thymus” szóból ered, amely gyökere az óegyiptomi „tham, thm”-ban található, amely szóval a balzsamozó növényt illették. Kiváló fertőtlenítő – a mai napig a fertőző betegségek egyik legfontosabb ellenszere – ezért készítettek belőle olajat az egyiptomiak a balzsamozásokhoz.
A kakukkfű serkenti az emésztést és a belőle készült teát szélbántalmak és étvágytalanság ellen is lehet használni. Nőgyógyászati problémák esetén is érdemes alkalmazni.
A legtöbben köhögés, torokfájás és görcs fellépésekor próbálják ki fertőtlenítő, baktérium- és gombaölő hatását. Görcsoldó és ingercsillapító, emiatt régen a szamárköhögésben szenvedőket is megkínálták a belőle készült főzettel. Manapság kezelnek vele időskori tüdőtágulást, hörgőtágulást és idült hörghurutot. A kakukkfűben lévő hatóanyagok feloldják a letapadt váladékot, amit így könnyebben fel tudunk köhögni.
Ha teaként szeretnénk elfogyasztani, akkor szórjunk egy csésze forró vízbe két kávéskanál kakukkfüvet, majd hagyjuk 5 percig állni. Ezt követően szűrjük le, s kortyolgassuk el, miközben gőzét is belélegezzük. Ha már a „gőz” szóba került: az is felszabadultabbá teszi a légzést, ha kakukkfüves fürdővízben áztatjuk magunkat egy kicsit.
Ha este köhögési roham törne ránk, szippantsunk bele illóolajába! Illóolajának fő hatóanyaga a timol, amely a baktériumok, gombák fejlődését gátolja. Illóolaja megtalálható egyébként bélféregűző, bőrvörösítő, epehajtó kenőcsökben, bedörzsölőkben, szájvizekben, viszketést csillapító kenőcsökben is.
(Szakmai lektor: Fülöp Attila kertészmérnök)