3 évnél régebbi cikk

Köhögés és torokfájás ellen: édesgyökérrel!
·EgészségBiokertészet·Utolsó frissítés: undefined
Köhögés és torokfájás ellen: édesgyökérrel!
·EgészségBiokertészet·Utolsó frissítés: undefined

A köhögős-torokfájós-megfázós hónapokban igazi csodaszernek bizonyulhat az édesgyökér! Köptető hatását érdemes kihasználni, hiszen remekül fellazítja a légutak nyálkahártyájára tapadt váladékot.

Aki szereti a medvecukrot, annak valószínűleg nem ismeretlen az édesgyökér (Glycyrrhiza glabra – népies nevén „édesfa”, „cukorkóró”, „mézgyökér”, „likviric”), hiszen ez az egyik alapanyaga.

Ettől érezzük a jellegzetes ánizsos ízt – és illatot, amikor a sötét színű finomságot megkóstoljuk. (Az előbb leírtak természetesen az „eredeti” bocskorszíjra vonatkoznak. „Mai” változatainak nagy részéből hiányzik az édesgyökér, mivel elég drága alapanyag.)

Az édesgyökér gyökerében lévő glicirrhizinsav ötvenszer édesebb a cukornál! Erre görög eredetű neve is utal: glüküsz = édes, rhiza = gyökér.

A medvecukor egyik alapanyaga az édesgyökér

Pixabay

E különleges növény kivonata számos táplálékkiegészítőben megtalálható. Használják a barna sör színezésére, kerülhet különböző likőrökbe, s még gyógytea is készülhet belőle. Az élelmiszer- és a gyógyszeripar is felhasználja, mint ízjavítót.

Európában a Földközi-tenger mellékén honos. Rokona a keserű édesgyökér (Glycyrrhiza echinata), mely neve is jelzi, hogy kevésbé édes. A „cukorkóró” megtalálható a legelőkön, szántókon, parlagokon.

Évelő, 1-2 méter magasra is megnő. Tavasz végén, nyár elején virágzik. Virágai liláskékek. Termése lehet csupasz vagy serteszőrökkel borított, s 3-5 magvat tartalmaz.  

A „likviric” segíthet a megfázás, a torokgyulladás, a köhögés leküzdésében. (Már az ókori görögök és az egyiptomiak is használták megfázás, asztmatikus panaszok és köhögés ellen. Tudták azt is, hogy gyorsan enyhíti a torokgyulladást.)

Megfázáskor hatékony segítséget nyújthat a likviric

Pixabay

Fokozza a légúti rendszerben a váladék kiválasztását, fellazítja a légutak nyálkahártyájára tapadt váladékot, kezeli a hurutot. – Vagyis elfolyósítja a váladékot és így segít, hogy fel tudjuk köhögni. Köptető hatását azért is érdemes figyelembe venni, mert nem izgatja a gyomrot – a legtöbb köptető hatású növénnyel ellentétben.

Gyógyító hatása elsősorban glicirrizin-tartalmának köszönhető. Hatóanyagai: triterpén szaponinok, glicirrhizinsav, flavonoidok (pl. likviritin, likviritigenin, glabridin), kumarinok. Ebből adódik köptető, nyálkaoldó, köhögéscsillapító hatása.

Az édesgyökér hatékony segítséget nyújthat fogszúvasodás, szénanátha, különböző bőrproblémák, gyulladások, diszpepszia, fejfájás, lupus és az ekcéma esetében is. Javítja az immunrendszer működését (az interferonszint növelésével), s ha más gyógynövényekkel kombináljuk, akkor a prosztatarák gyógyítására is használhatjuk.

Nincs több fejfájás, csak móka a gyerekkel! – Segít az édesgyökér!

Feke Brigitta

Nyúlhatunk hozzá akkor is, ha fejfájás gyötör, ha korpásodunk, ha lábgomba kínoz, s még az emésztőrendszeri panaszokat is csökkenthetjük / megszüntethetjük vele.

(Gyomorfekély-ellenes hatását az 1940-es években fedezte fel egy holland gyógyszerész. Az édesgyökér hatóanyagainak vizsgálata egy karbenoxolon nevű gyógyszer-hatóanyag kifejlesztéséhez vezetett, melyet fekélyek ellen használtak. Ez volt az első olyan szer, ami úgy gyógyította a gyomorfekélyt, hogy nem a gyomorsav-termelést csökkentette.)

E növény enyhíti az ételmérgezés, az ízületi gyulladások és a májbetegségek tüneteit is. Memóriajavító, antidepressszáns (mivel akadályozza a kortizol lebomlását), gyulladáscsökkentő, sejtvédő és a hasi zsírszövetet is csökkenti. (Ez utóbbi miatt a fogyókúrához / diétához is felhasználhatjuk. – Ez a benne lévő glabridin-nak köszönhető.)

Japánban tradicionálisan alkalmazzák hepatitisz kezelésére. Itt ki is fejlesztettek egy intravénásan adagolható készítményt belőle, ami az eddigi tapasztalatok szerint nagyon hatásos a krónikus vírusos májgyulladás kezelésekor. Sőt, amikor vírusellenes hatását kutatták (laboratóriumi körülmények között), előtérbe került a HIV, a herpes simplex és a citomegalovírus is, melyek ellen szintén bevethetőnek bizonyult.

Rajz az édesgyökér különböző részeiről

Wikipedia

Hogyan készítsünk teát az édesgyökérből?

Forrázzunk le 2,5 dl vízzel egy teáskanál csapott evőkanál szárított gyökeret, hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. Naponta 3-5 alkalommal kortyolgassunk el belőle 1-1 csészével!

Az édesgyökér fogyasztása nem ajánlott májbetegség, epepangás, magas vérnyomás, veseelégtelenség, káliumhiány és várandósság / szoptatás esetén! Gyerekeknek sem szabad adni! Egyes gyógyszerekkel sem szabad együtt alkalmazni. Alkalmazása maximum 4-6 hétig javasolt, különben ödémaképződést eredményezhet!

Mellékhatása lehet – hosszútávú alkalmazása esetén – a vérnyomás emelkedése, ám ez viszonylag gyorsan normalizálódik, amint felfüggesztjük fogyasztását.

 

(Szakmai lektor: Fülöp Attila kertészmérnök)

Borítókép: Pixabay
Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek