Már a Google Térképen is elérhető a fehérvári buszmenetrendMár a Google Térképen is elérhető a fehérvári buszmenetrend
A Google Térkép funkciójának bővülését a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) közlekedésért felelős államtitkára, Vitézy Dávid szombaton jelentette be a Facebook-oldalán. Ahogy az államtitkár fogalmaz posztjában:
„A mai naptól fokozatosan jelennek meg a Volánbusz vidéki városi (helyi) menetrendjei a Google Térképen, egyelőre a tervezett menetrendi adatokkal. Ennek eredményeképpen könnyebben tervezhetővé válik a közösségi közlekedés azon településeken, ahol a Volánbusz látja el a helyi szolgáltatást.
Az ország közel 70 városában, többek között Győrben, Egerben, Zalaegerszegen, Nyíregyházán, Szekszárdon, Nagykanizsán, Sopronban, Siófokon, Dunaújvárosban, Békéscsabán, Szolnokon, Salgótarjánban, Ózdon, Esztergomban.”
A példaként felhozott városok felsorolásából ugyan hiányzott Székesfehérvár, de a Volánbuszhoz tartozó települések listáján ott van a város, így természetesen ellenőriztük, hogy a helyi menetrendek valóban elérhetőek-e a Google térkép funkciójában. Nos, jelentjük, el!
Ráadásul nem is nehéz a használata. A térképen meg kell keresnünk azt a buszmegállót, ahonnan utaznánk. A buszmegállókat buszos ikonok jelzik, erre rákattintva egy sorban megjelenik azon helyijáratos vonalak száma, melyek érintik az adott megállót. Akár választhatunk innen is járatszámot, majd az adott járat napi indulási időpontjaiból a nekünk megfelelőt.
Ugyanakkor a felsorolás alatt időrendben is megjelenik az összes járat, melyek az elkövetkező órákban az adott buszmegállóból indulnak. Egy-egy adott járatra kattintva láthatjuk, hogy a menetrend szerint pontosan mikor indul az adott megállóból, és hogy mikor fog megérkezni az útvonalába tartozó további megállókba.
Tapasztalatunk szerint a rendszer még csak mobiltelefonokon működik teljes funkcióban, számítógépről tesztelve ugyanis a részletesebb leírások nem elérhetők, ugyanakkor itt a Google Térkép átirányított minket a Volánbusz hivatalos menterendjét tartalmazó weboldalra. Könnyen lehet, hogy az újítás pár nap után már a mobiltelefonokhoz hasonlóan teljes értékűen használhatóvá válik számítógépeken is.
Fontos még tudni, hogy a jelenlegi újítás a tervezett menetrendi adatokat tartalmazza. Ahogy Vitézy Dávid kiemelte, a következő lépés az lesz, hogy a rendszer a valós idejű menetrendi adatokat, vagyis akár az egy perces késéseket is megjelenítse az utazók számára, még tervezhetőbbé téve számukra a helyi járatok használatát.