"Veszélyes kisbolygók és bátor űrszondák" Fehérváron"Veszélyes kisbolygók és bátor űrszondák" Fehérváron
Méteres kisbolygók robbannak a fejünk felett, amiket égboltfigyelő-kamerákkal rendszeresen láthatunk is. A földtörténeti múltban pedig kihalások jelzik, hogy ritkán ugyan, de hatalmas becsapódások is történnek. Egyebek mellett ezekről tartott előadást Kereszturi Ákos planetológus, Mars-kutató, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének tudományos főmunkatársa Fehérváron.
Időnként eltalálnak ezek a kisbolygók minket, de szerencsére napjainkban főként filmekből ismerjük ezeknek a történetét, a közelmúltban nem került sor hasonló jelenségre a Föld közelében, de előbb-utóbb előfordulhat becsapódás. - fogalmazott a Mars-kutató.
Az Európai Űrügynökség és NASA szempontjából is fontos projekt annak kiderítése, hogy pontosan milyenek ezek a kisbolygók, hányan vannak, és hogy lehet őket eltéríteni, hogy ne okozzanak problémát a jövőnkre nézve.
Nemrég a DART űrszondája szándékosan úgy meglőtte az egyik kisbolygót, hogy annak keringési ideje fél órával rövidült, azaz jó irányba haladunk!
Ezzel ugyanis biztosak lehetünk benne, hogy a szakemberek képesek beavatkozni a kisbolygók irányába, mozgásába, sebességébe. De a biztonságos jövőnk elérése érdekében a veszélyes kisbolygók elemzésére további szondák készülnek - tudtuk meg a Mars-kutatótól, aki hozzátette, hogy egy csapat űreszköz követi majd le az egyik kisbolygó 2029-es földközeli elhaladását.
Akinek felkeltette érdeklődését a csillagászat, az őszi időszakban a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgálóban működnek még szakkörök, november 25-ig minden hétfőn 19 órakor kezdődnek a távcsöves bemutatók.
November 4-én a Jupiter és a Szaturnusz, november 11-én és november 18-án a Hold, a Jupiter és a Szaturnusz, míg november 25-én a Jupiter, a Szaturnusz és az Orion-köd látható, ha az időjárási viszonyok megfelelőek lesznek. A programokkal kapcsolatban további információ ITT található.