4 évnél régebbi cikk

Regenerálódj diófalevéllel!
Regenerálódj diófalevéllel!

A közönséges diófa leveléből készült főzetet használhatjuk ekcéma, fagyási sérülés, égés, napégés, zúzódások, ínszalag megnyúlás, szemgyulladás, kötőszöveti gyengeség kezelésére, ízületi fájdalmak enyhítésére, ütésből eredő véraláfutások eloszlatására, pattanásokra, kelésekre, korpás fejbőrre is.

Akinek akad a kertjében egy szép, betegségektől mentes diófa, az többszörösen is szerencsésnek mondhatja magát: egyrészt örülhet annak, hogy a fa alatt menedéket talál, ha tűz a nap (számtalan írót / költőt /dalszerzőt megihletett a vén diófa-nyújtotta árnyék), másrészt élvezheti az egészséges (és a boltokban / piacokon elég magas áron kapható) dióbelet, valamint nem szabad elfeledkezni a gyönyörű levelekről sem, melyek nemcsak csodásan mutatnak, hanem rendívül hasznosak is!

A Kárpát-medencében két fajtájával találkozhatunk a diófának: a leggyakoribb az ehető diót termő közönséges dió (Juglans regia), a ritkábbik pedig a fekete dió, mely Észak-Amerikából származik, s főként díszfaként ültetik.

A közönséges diófa levelét egykoron igazi elixírnek tartották. Ennek oka az, hogy a bőrbetegségektől kezdve a hajápoláson át a méregtelenítésig rengeteg problémát orvosolhatunk vele. A levelek közel tíz százalékban csersavat (tannint) tartalmaznak, három százalékban kvercetint és kempferol flavonoidokat, s egy százalékban C-vitamint. A diófalevél baktérium-, gomba-, és vírusölő is.

 

A diófa levelét megvastagodott, zöld állapotban ajánlott leszedni (a nyári időszakban). A rozsdafoltos, sárgás levelek már nem használhatóak. Miután leszedtük a leveleket, szárítsuk meg árnyékos helyen, majd morzsoljuk össze, és tároljuk a felhasználásig páramentesen! – Természetesen a friss leveleket is felhasználhatjuk!

Külsőleg használva:

Borogatásként a belőle készült főzetet használhatjuk ekcéma, fagyási sérülés, égés, napégés, zúzódások, ínszalag megnyúlás, szemgyulladás, kötőszöveti gyengeség kezelésére, ízületi fájdalmak enyhítésére, ütésből eredő véraláfutások eloszlatására, pattanásokra, kelésekre, korpás fejbőrre is. Segít megszüntetni a kiütéseket, az élelmiszerallergiából eredő bőrkiütéseket, a csalánkiütés. Hasznos ekcéma és egyéb bőrbetegségek kezelésére is. A fizikailag megfáradt lábat is felfrissíthetjük vele!

Külsőleg használva az alábbi receptet készíthetjük el a gyógynövény-szakértők szerint: Vegyünk 30 g száraz levelet, áztassuk fél liter vízben hat órán át, majd szűrjük le.  Ha makacs fekélyt akarunk gyógyítani vele, akkor erősebbre főzzük és tegyünk bele cukrot is! A hatás úgy is növelhető, ha 5 literenként 2 kg tengeri sóval dúsítjuk. Nyílt sebre viszont ne tegyük, mert nem fog segíteni, sőt, fájdalmat okoz!

Ha fürdőt szeretnénk készíteni, vágjunk fel kb 200 g diólevelet, áztassuk meg 0,25 l forró vízben, szűrjük le és adjuk a fürdővízhez! – Frissít, méregtelenít, erősít (mint a gyógynövényes fürdőzések).

A törökök régen ülőfürdős kúrákat alkalmaztak, ha húgyúti gyulladásuk volt, és még a gyerekeket is dióleveles vízben „áztatták”, ha sokat köhögtek, hogy „megerősödjenek”. – Erre a célra 10 dkg levelet főzzünk meg 10 liter vízben és öntsük a vízhez, amiben üldögélni szeretnénk!

Ha bőrgombásodásunk van – piros a bőrünk, esetleg váladékos, viszket -, akkor áztassuk a bőrünket olyan főzetben, amely 70 dkg diólevél és 1 liter forró víz elegyéből áll. Ezt az oldatot sömörre és pikkelysömörre is használhatjuk.

Hajhulláskor fogjunk két marék diólevelet, tépkedjük össze, öntsük fel fél liter vízzel és áztassuk egy éjszakán át. Másnap forraljuk fel – kb 3-5 percig - , szűrjük le, adjunk hozzá 3-4 csepp rozmaring illóolajat. – Használhatjuk öblítéshez, vagy keverhetjük fele-fele arányban a samponunkhoz is. Javulni fog tőle a fejünk vérellátása, így több tápanyagot kapnak a hajhagymák, mely segít abban, hogy ne hulljanak ki a hajszálak.

Fogínygyulladásra az előbbi módszerrel készítsünk teát, cseppentsünk bele 5 csepp teafa illóolajat, tegyük egy kis üvegbe, s tároljuk a hűtőben! Amíg tartanak a panaszok, minden fogmosás után öblögessünk vele!

Krémet is készíthetünk a diófa-levélből: Áztassunk be 10 dkg friss levelet 2 dl növényi olajba húsz napon át! (A legjobb a repceolaj.) Szűrjük le, s fekélyek kezeléséhez használhatjuk.

Kombinálhatjuk a körömvirággal: Melegítsünk fel hatvan fokig 20 dkg zsiradékot (például shea vajat), tegyünk bele 6 db diólevelet és 6 db körömvirág-fejet, hagyjuk állni három napig, majd melegítsük fel gőz felett, és szűrjük le. Zárt dobozban, hűtőben tárolhatjuk fél éven át. Remek bőrápoló!

Figyelem! Mindig figyeljünk arra, hogy a borogatások / teák használatakor tapasztalunk-e allergiás tüneteket? Ha igen, akkor az arra érzékenyek kerüljék a diólevél-tartalmú készítményeket! Egyébként bátran forduljunk a diólevélhez segítségért, mert nagyon jó hatású – és olcsó is!

Borítókép: flickr.com
Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek