5 évnél régebbi cikk

Kamu vagy igaz, hogy a légkonditól meg is halhatsz?
Kamu vagy igaz, hogy a légkonditól meg is halhatsz?

Rövid leszek: Igaz! Többfajta bakteriális fertőzést is elkaphatsz a nem megfelelően tisztított, karbantartott légkonditól. Közülük az egyik legionellózis, ami az esetek húsz százalékában halállal végződik.

A múltkor beszéltünk arról, hogy milyen könnyen meg lehet fázni a túlságosan hidegre állított légkonditól. Említettük – többek között - az orrnyálkahártya kiszáradást, a kötőhártya-gyulladást, a szemszárazságot, ízületi problémákat, a romló vérkeringést is.

 A legtöbben viszont – valószínűleg – a baktériumoktól félnek. Ezért ma ezt a területet járjuk körül. A legfontosabb, amit ki kell emelnünk: ha nem tisztíttatjuk ki minden szezon előtt a légkondi szűrőjét, akkor az azon megtelepedő baktériumok olyan betegséget okozhatnak, amely akár életveszélyes is lehet! – Ilyen például a  légiós betegség, más néven: legionellózis. Ezt egy speciális baktérium (Legionella pneumophila) okozza. Sok fajtája van, s csupán 1976-ban azonosították az Egyesült Államokban, amikor az Amerikai Légió tagjai között kitört tüdőmegbetegedéseket vizsgálták. (Innen a neve is...)

A kórokozó a felszíni vizekben (folyók, patakok, tavak) fordul elő. Normál esetben ez a baktérium a talajban és a vízben telepedik meg, s hosszú évekig lehet élet- és fertőzőképes. Közvetítője általában a vízvezeték, de tömeges elterjedéséért főként a klímaberendezések a felelősek, amelyek fertőzött vizet porlasztanak a levegőbe – amit aztán belélegzünk.

A baktérium így könnyedén bekerül a légutakba, aztán a tüdőhöz vándorol, s ott heveny gyulladást okoz. A betegség agresszív és gyors lefolyású is lehet, és magas arányban szedheti áldozatait az idősek, tüdőbetegek, légúti megbetegedésben szenvedők, dohányzók, alkoholproblémákkal küzdők köréből.

A lappangási idő csupán két nap (na jó, néha 3-5), majd jönnek az influenzához hasonlatos tünetek: a magas láz, fejfájás, aluszékonyság (sokszor hányás, hasmenés) és izomfájdalom. Ezt követi a száraz köhögés, a nehezített légzés, aztán a tudatzavaros állapot. Remélem, idáig egyetlen olvasóm se jut el, mert itt már úgy elborítja a tüdőt a gyulladás, hogy akár halálos végkifejlet is bekövetkezhet. Miközben vese- és idegrendszeri károsodás is beáll, a szívverés egyre szaporábbá válik, a beteg hörögve lélegzik és sokkos állapotba is kerülhet a végére.

A légiós betegség gyógyítása főleg antibiotikumokon alapul. Ha viszont nem kezelik a beteget, akkor mintegy 20%-os a halálozási arány! A javuláshoz pedig 3-4 hét szükséges.

No, de nem kell most azonnal letépni a falról és az utcára vágni a klímát attól félve, hogy biztos a vég. Egyszerűen csak rendszeresen ellenőriztetnünk kell hűtő-berendezésünket egy szakemberrel. És attól sem kell befeszülnünk, hogy máshol fertőződünk meg.

Az EMMI 2016 februárjában ugyanis életbe léptetett egy rendeletet, mely kötelezővé teszi a Legionella kiszűrését a fokozott kockázatot jelentő közegekben, vagyis egészségügyi és szociális létesítményekben, kereskedelmi szálláshelyeknél, közfürdőkben a 30 Celsius-foknál melegebb, vízpermetet képző medencék esetén, nedves hűtőtornyokban, valamint gyárak és ipari létesítményeknél.

A maximális biztonság érdekében pedig: ha a felsorolt jelek közül bármelyiket tapasztaljuk magunkon, akkor azonnal forduljunk orvoshoz, és megfelelő kezelés után a baktériumoknak híre hamva sem lesz! Előfordul, hogy a légiós betegséghez hasonló tüneteket észlelünk – ám valójában a Pontiac-lázzal van dolgunk. Testünk hőmérséklete ilyenkor felszökik, izom- és ízületi fájdalmat is érzünk, és a hidegrázás sem kerül el. Jó hír, hogy e betegség kezelhető, s nem halálos.

A klímaberendezés kedvez a különböző gombák elterjedésének is. A legveszélyesebb ezek közül az aspergillózis, mely spórája az orr- és arcüregekbe, s a tüdőbe veszi be magát. Itt pedig  - napokon belül - végzetes módon elszaporodhat.

 

Tünetei: nehézlégzés, mellkasi fájdalom, véres köpet, gombás gócok az orr- és arcüregben, heves fájdalom. A fertőzés leginkább égés okozta fekélyekben és sebekben szaporodik el, ám az egészséges embereket sem kerüli el: minden szervet megtámadhat, beleértve az agyat és az agyhártyát is.

Mit tegyünk, hogy a mostani és a múltkori cikkben ecsetelt „klímaveszélyeket” elkerüljük?

Íme a tanácsok:

  • Soha ne áramoljon közvetlenül ránk a klímából a hideg levegő!
  • Rendszeresen ellenőríztessük a készüléket! A gyártó utasítása szerint tisztítsuk ki a légkondit – vagy vegyük igénybe arra szakosodott szakértő segítségét!
  • Soha ne legyen túl alacsony a beállított hőfok! Ülőmunkához a 23 fok ideális, ám a külső hőfoknál 5-8 fokkal ne legyen hűvösebb a lakásban / irodában / gépkocsiban!
  • Rendszeresen szellőztessünk, mert a légkondi a benti levegőt forgatja, így a friss levegőről nekünk kell gondoskodnunk!
  • Minél alacsonyabb fordulatszámon működtessük a készüléket, hogy kevésbé legyen huzatos a hűtött helyiség.

 

Borítókép: medicalnewstoday.com
Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek